Kırgızistan’da Garip Şeyler Oluyor. Yakında Kokusu Çıkar.

0

Haber-Yorum

Kırgızistan Akayev’den bu yana tüm devlet başkanlarının ortak sorunu veya zafiyeti rüşvet ve yolsuzluk olmuştur. Bakiyev  vs. hepsi iktidardan düştükten sonra yolsuzluklar itham edilmişler.Bir yere yazı şu an başkanda ayrıldıktan sonra benzer suçlamalara maruz kalacak. Kırgızistan’daki bu hastalık Ruslardan kalma.. Rüşvet hayatın bir parçası sokakdaki adamın aylık geliri 50$ ama harcaması 750$ aradaki farklı malum işlerden geliyor.Ülkeye senelik 4.5 milyar $ kara para girişi var. Bu paradan yukarıdan aşağıya doğru herkes pay alıyor.Çin’in kara para işlerini ülkenin merkez bankası organize ediyor. Oş bölgesi Çin’in mal deposu, ülke  elektrik satıyor, ama halk karanlık içinde..Kuzey, güney aşiretleri ayrı bir sorun tüm kaosun içinde Rusya ABD ve Çin Ortaasya’nın bu keşişme noktasındaki askeri ve siyasi hamleleri birbiri ardınca devam ediyor.Son hesaplaşmayı bu çizgiler arasında okumanızı tavsiye ederim.

Haberin detayına bakalım.

Kırgızistan’da yolsuzluk ve görevi kötü kullanma suçlamaları ile gözaltına alınan eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in bir darbe girişimi hazırlığında olduğu açıklandı.

Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Orozbek Opumbayev AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, “(Atambayev’in) amacının bir darbe olduğunu resmi olarak söylüyorum.” dedi.

Eski cumhurbaşkanının evine geçtiğimiz hafta güvenlik güçleri tarafından bir baskın düzenlenmiş fakat politikacının kaldığı köy halkının engel olması nedeniyle Atambayev gözaltına alınamamıştı.

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbeko hükümetten hukukun üstünlüğünü korumak adına gerekli kararların ‘acilen’ alınmasını istemişti.

Operasyonda sivillere karşı güvenlik güçlerini silah kullanmamaya davet eden Atambayev, gözaltına alınmasının ardından “Maalesef yetkililer yasaya uygun davranma yönündeki çağrılarımı dinlemedi.” demişti.

Eski cumhurbaşkanının mafya lideri Çeçen asıllı Aziz Batukayev’in yasalara aykırı bir şekilde serbest bırakılmasına yardımcı olduğunu düşünülüyor.