Konu BM Gündemine Girdi.Çin Olaya Müdahil Oldu.-SON-

0

Başkan Heine, uluslararası etkinliklerde ünlendi.  Marshall Adaları kısa bir süre önce Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne oturdu ve ülkeye endişelerini dile getirecek bir forum oluştu..

 

Jeopolitik bir değişim de adalara yeni destekçisi çıktı. Çin, Orta Pasifik’e erişimini artırdı, onlarca ülkeye yardım ve kredi sağladı ve bölgenin en büyük ticaret ortağı olarak ABD’yi geçtiler.

 

Bir kongre komitesi olan ABD-Çin Ekonomik ve Güvenlik İnceleme Komisyonunun 2018 tarihli raporuna göre, “Çin, ABD’nin ABD’nin askeri varlığını zayıflatması ve Çin’in askeri erişimi için bir açıklık yaratması için ABD’nin etkisini yıpratmaya çalışıyor” dedi.

 

Eylül ayında, ABD’nin Pasifik’teki en sert müttefikleri – Kiribati ve Solomon Adaları – Tayvan’la diplomatik bağları kopararak Çin’i kucakladı.Washington bu gelişmeleri endişeyle karşıladı.Ağustos ayında Dışişleri Bakanı Michael R. Pompeo, Marshall Adaları da dahil olmak üzere birçok Pasifik ada ülkesinin liderleriyle görüşmek üzere Mikronezya’ya uçtu.ABD’nin, kompleksi Marshall Adaları ile genişletme niyetini – güvenli bir askeri mevcudiyet karşılığında yardım sağladığını ve ABD’deki Marshallese için çalışma haklarını açıkladı. 2023 yılındaki kompaktlarının sona ermesini öngören ve ABD’den yıllık toplam 30 milyon dolarlık yıllık hibeleri içeren Marshallalılara sürpriz oldu.Marshalllı yetkililer, adaların yeni müzakere gücünün bir işareti olduğunu anladılar.

 

Enewetak senatörü Ading, “Bunlar bizim için ölüm kalım meselesi” dedi. “Sadece tek bir kaynaktan sağlanan güvencelere güvenmeyi göze alamayız. Önceki ABD bulgularını tartıp, onaylamak ya da sorgulamak için uluslararası toplumdan tarafsız uzmanlara ihtiyacımız var.

 

Pek çok Marshalllı, ABD parası veya özür dilemediklerini, ancak Marshall Adaları’ndaki güvenli ve güvenli bir evi istediklerini söylüyor.

 

Nerje Joseph, çocuklarının, torunlarının ve büyük torunlarının Rongelap’teki atalarının evine dönebilecekleri ve atalarının yanı sıra, çok iyi hatırladığı hindistancevizi ağaçlarının altında, gençlerinin kumlarda oynadıkları bir gün için umut ediyor.

 

“Los Angeles’ta Titanic ile ilgili filmler yapıyorsunuz. Her şeyini kaybeden insanlar hakkında ”dedi.

 

“Neden bizim hakkımızda filmler yapmıyorsunuz?”

 

 

Bu hikaye Susanne Rust tarafından  yazıldı ve Carolyn Cole tarafından fotoğraflandı . Grafikler, animasyonlar ve hikaye tasarımı Lorena Iñiguez Elebee ve Sean Greene tarafından yazıldı.

Bu proje Stuart Leavenworth ve Jared Servantez ve Kevin Ueda tarafından düzenlenmiştir.

Bu hikaye için raporlama, kısmen Columbia Gazetecilik Okulu’ndaki Araştırmacı Raporlama Kaynağı tarafından finanse edildi.

Bu hikayeyi Netpano Sizin için Türk Okurlarıyla Buluşturdu .

Netpano’ya teşekkür ederiz.