Korelileri, Kazakistan’a 7 milyar dolarlık yatırım kararı aldılar

0

Kazakistan Başkanı Kassym-Zhomart Tokayev  Kore Cumhurbaşkanı ile görüştü.

Bu sabah yapılan görüşme Kore cumhurbaşkanı askeri törenle karşılandı.. Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına Kazakistan ziyaretine eşi Kim Jong-sukda eşlik ediyor.

İki cumhurbaşkanı arasında yapılan görüşme sonrası yapılan açıklamada;

Kore başkanı

– Ticaret ve ekonomik işbirliği aktif olarak gelişiyor. Kazakistan’ın bağımsızlık yıllarında, ilişkilerimiz hemen hemen her alanda niteliksel olarak yeni bir işbirliği seviyesine ulaşmıştır. Hükümetlerarası ticaret ve ekonomik işbirliği komisyonları çalışıyor, İş Konseyi çalışıyor, ülkelerimizin vatandaşları için vizesiz uygulamız var ve iki ülke  arasında düzenli doğrudan hava uçuşları açık. İkili ticaretin kademeli olarak büyümesi memnuniyet vericidir. Geçen yılın sonunda, rakamları 2017’nin iki katından fazla olan 4 milyar dolarlık bir rekor seviyeye ulaştı. Güney Kore, ticaret, yatırım ve teknoloji işbirliğinin gelişimi açısından Kazakistan için  öncelikli ülkeden biri. Etkileşimin daha da derinleşmesi ve bu alanda uygulama için yeni fırsatların araştırılması ile ilgileniyoruz. Yatırım alanındaki işbirliğimizi sistematik olarak geliştirmek istiyoruz. Sonuçta Kore olarak Kazakistan’da 7 milyar dolar tutarında doğrudan yatırım yapacağız.

Tokayev, ise “Bu alanda adil miktarda başarı hikayemiz var” dedi.
Ona göre, bu aşamadaki en büyük projelerden biri, Koreli şirketlerin katılımı ile Büyük Almatı çevre yolunun inşası.

– Kore , Kazakistan’da gıda, madencilik, otomotiv ve diğer sektörlerde başarıyla faaliyet göstermektedir. Tüm bu örnekler Kazakistan’a yatırım yapmak isteyen diğer Güney Koreli şirketlere olumlu sinyaller veriyor. Kültürel ve insani ilişkilerimizin devam eden gelişimine önemli bir katkı Kazakistan’da yaşayan Koreli vatandaşlar tarafından yapılmaktadır. Korelilerin Kazakistan’ın en büyük  etnik grubu arasında olduğunu biliyoruz, Kazakistan’da yaşayan Korelilerin sayısı ülkemiz vatandaşıdır ve 100 bini aşmaktadır. Doğal olarak, tarafımızca, Hükümet adına, Koreli kardeşlerimizin ulusal ve kültürel kimliğini koruyacağız. Kazakistan Cumhuriyeti ziyaretiniz için teşekkür ederiz. Kazakistan Cumhuriyeti Başkanı olarak, ülkemize Kore yatırımlarını ve teknolojilerini çekerek bu işbirliğinin daha da güçlendirilmesine katkıda bulunacağım.