Korona Avrupadaki Liderlerin Demokratlıklarını Tartışmaya Açtı.

0

Koronavirüs salgınının ilk günlerinden beri, otokratik hükümetler hastalık hakkındaki bilgileri kontrol etmeye ve bastırmaya çalıştı. Sansür ve gözdağı kullanarak, Çin, Covid-19’un ölçeği hakkındaki gerçeğin, virüsün Hubei eyaletinde ilk bildirilmesinden bir ay sonra Ocak ayının ortasına kadar çıkmasını engelledi.

En açık devletlerin virüse karşı mücadelede en umut verici sonuçlardan bazılarını üretmesi tesadüf değildir. Singapur ve Güney Kore, neredeyse tamamen şeffaflığı seçerek halkın halk sağlığı önlemlerine yüksek düzeyde uyum sağlamasını sağladı ve vatandaşları kendi davranışları hakkında bilinçli ve sorumlu kararlar almalarını sağladı. Bulaşıcı ve ölümcül bir solunum yolu hastalığı klasik diktatörün oyun kitabıyla savaşamaz; vurulamaz, yok edilemez veya sadece varoluştan yoksun bırakılamaz.

Ancak bu, bazı hükümetlerin eski taktiklere başvurmalarını durdurmadı. Bir savunuculuk grubu olan Sınır Tanımayan Gazeteciler, çeşitli bahaneler altında devletlerin para cezalarını, keyfi gözaltı ve akreditasyonun ulusal medya üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmak için kullandıklarını söylüyor. Rusya’da, birkaç medya kuruluşuna enfeksiyon oranının resmi rakamlardan daha yüksek olabileceğini bildiren raporları kaldırması söylendi. Suudi Arabistan’da, sahte haberleri paylaştığı düşünülen bireyler için büyük para cezaları, herhangi bir incelemeden kaçınmak için ince örtülü bir araç olarak kabul edilir. Covid-19 raporları hakkında  Belarus’ta bir haber web sitesinin editörü, devletin krizi ele almasının kritik kapsamını ele geçirdikten sonra tutuklandı. Macaristan’da gazeteciler, Viktor Orban’ın kararname ile yönetecek yeni yetkilerinin basın özgürlüklerine karşı kampanyasını genişletmesini sağlayacağından endişe ediyor.

Yine de hiçbir sansür, kötü yönetilen bir durumu bu korkunç virüsten korumaz. Kendi başarısızlıklarını gizlemeye çalışarak ve bu süreçte kendi halkını daha da tehlikeye sokarak, otokratların kendileri ağır bir bedel ödemek zorunda kalırlar.

kaynak:

https://www.irishtimes.com/opinion/editorial/the-irish-times-view-on-press-freedom-and-covid-19-pretext-for-a-crackdown-1.4223315