Korona virüsünde Siyasetçilerin Sınavı Para mı, Sağlık mı ? Trump’ında Derdi Bu ?

0

Tüm dünyadaki ülke yöneticileri korona virüsüyle mücadelede bu ikilemi yaşamaya başladılar. Çalışan  20-65 arasında  nüfusu “ohal’le” eve sokalım.Virüsün yayılımı yavaşlatalım.Halkın sağlığını kurtaralım. O zamanda duran ekonominin oluşturacağı işsizlik ekonomik kaosdan nasıl  kurtulacağız? Yani “para mı can mı ?” sorusuna ülkelere göre farklılık strateji uyguluyor. Ama bir gerçek var.  Her şeye rağmen tüm dünyada koronavürüs hızlı yayılıp, can almaya devam ediyor. Benzer tartışma ABD yaşanıyor. ^350 bin vaka onlarca ölüm ülkenin en büyük kentinin valisi belediye başkanları çığlıklarını kimse duymuyor. Dünyanın %20 üretimini sağlayan en zengin ülke olarak lanse edilen ABD sağlık sistemi yanında devlet sistemi de adım yıkılıyor.

ABD Kitlendi.

Şu anda ABD de, işten çıkarmalar ve günlük ölüm oranları dahil olmak üzere bu kriz   belki aylarca, belki yıllarca sürebilir. Amerikalılar bu olasılık için daha iyi hazırlanmalıydı, çünkü yönetilenlerin yöneticilerden beklentileri daha iyi strateji üretmelerini düşünmeleri idi.Ama halk yanılmaya başladı.

Trump Çuvallıyor.Kimseyi Dinlemiyor.

Halkın artık emin olduğu bir şey var. Pandemi ve ekonominin yollarında belirsizlikler dolu…Gerek  ABD yönetim içindeki uzmanlar ve hükümet dışı uzmanlar tarafından sağlanan veri odaklı modeller göre ikiz krizlerin derin ve uzun sürebileceğini bize gösteriyor. Koronavirüs pandemisine karşı Beyaz Saray uygulaması olan sosyal mesafeli tedbirlerle bile ölümlerin Haziran ayına kadar devam edeceği öneriyor.

Halk sağlığı uzmanlarının Trump’a sunduğu bir raporda  sonbaharda dünyada yeni bir salgının bekleniyor olmasıdır .

İşsizlik Daha da Artacak.

St. Louis Federal Reserve Bank’taki ekonomistlerin  hesaplamalarına göre, aynı dönemde işsizlik yüzde 10,5 ile yüzde 40,6 arasında değişebileceği tahmin ediliyor.

Belki de daha da göz korkutucu olan bu tür acılarda sürenin uzamasıdır. Geçen hafta, Kongre Bütçe Ofisi işsizliğin 2021’in sonunda yüzde 9 olacağını varsaydı. Korona süresi bir yıldan daha uzayacağını gösteriyor.

Başka bir deyişle, ne kadar olursa olsun, hızlı bir ekonomik geri tepme olasılığı yakında görünüyor.

Trump Korona’yı Küçümsedi.

Trump koronavirüsünü 33 kez küçümsedi Son iki ay içinde,  Trump düzenli olarak koronavirüs tehdidini bir dizi gerçek ve yanlış ifade kamuoyuna sundu.

Başlangıçta, virüsün “ içeriği basit olduğunu ” ilan etti. “ Birkaç gün içinde sıfıra yakın olacak dedi” Ama gerçek olan sonuç Pazartesi günü (dün) itibariyle ABD  350.000’den fazla teyit edilmiş vaka var. Bir aşının bulunduğu söylentileri bir umut verici değil. ( Muhtemelen en az bir yıl uzakta.) Ekonominin Paskalya tarafından “ açılacağını ” söylediler.Bu da tutmadı.

ABD nin Acil planı Yok.

Trump’a Cumartesi günü acil durum planı hakkında sorular soruldu: Cevap “Acil durum planımız yok.” dedi.Belki bundan sonra Trump’ın başkanlık sloganı bu olabilir.

Belki de Trump’ın çizdiği pembe konuşmalarla  gerçekler (veya veri tabanlı tahminler) arasındaki kopukluk ,kendisinin geleceği düşünmede ne kadar  patolojik bir vaka olduğunu dünyaya gösteriyor.

Sonuçta her şey iktidar ve güç değildir. Türklerin bir sözünü Trump’a hatırlatmak lazım “milleti yaşat ki devlet yaşasın”.