Koronavirüsi Çin Ekonomisini hasta etti. Yatağa yatırdı.

0

Çin ekonomisi, koronavirüs salgından şimdi çok daha zorlanmaya başladı.

Çin devlet başkanı 23 Ocak’ta Pekin, Ay Yeni Yılı tatilinin uzatılmasını emretti. İlk olarak Aralık ayında bildirilen koronavirüs salgını Çinli yetkililerin kabul ettiğinden daha hızlı yayıldı. Seyahat kısıtlamaları ve yaklaşık 60 milyon insanın karantinası, ticari faaliyetleri dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde durma noktasına getirdi.

O zamandan bu yana, piyasalar virüsün yol açtığı ekonomik zararı tespit etmekte zorlandı. Virüslerin yayılmasıyla ilgili güvenilir rakamlara erişimi olmayan yatırım bankaları , Çin’in ilk çeyrek GSYİH’sına yönelik tahminlerini azalttılar . Ancak ülke çapında bir kilitlenmenin ortasında ve bağımsız iş performansı verilerinin yokluğunda,% 2.5 ila% 6 arasında değişen projeksiyonlar sadece gerçeklikten uzak kaldı.

Çin Bej Kitabı tarafından özel olarak toplanan ekonomik veriler, Çinli işletmelerin durumunun, yatırımcıların haftalardır tahmin ettiklerinden çok daha kötü olduğunu göstermektedir.

“Biz daha bardağı dolu tarafını görüyoruz..”

– Bir emeklilik gelir projeksiyonundan çıkarılan ayrıntılar hakkında mali planlamacı ve aktüer Joe Tomlinson Ekonominin çoğu sanal bir kilit altında dedi.  Şubat ayında 1.400’den fazla firmayı takip eden ilk çeyrek  anketde, şirketlerin% 31’inin uzun ay Yeni Yıl tatilinden bu yana kapalı kaldığını gösteriyor. Yeniden açılan işletmelerin birçoğu, çalışanlar ya uzaktan çalışmaya (% 29) devam ediyor ya da iş sitelerinden (% 7) çalışmayı bekliyor. Başka bir deyişle, işletmelerin sadece üçte biri tamamen yeniden açıldı.

Firma kapanış rakamları son günlerde iyileşirken, iş performansı can sıkıcıdır. Dokuz yılda ilk kez, özel anket tarafından takip edilen her başlık metriği negatif oldu. Şirketler gelirlerinin, karlarının, siparişlerinin ve üretiminin serbest düşüşte olduğu söyleniyor. Satışlar beş işletmeden yaklaşık ikisinde% 10’un üzerinde düşüş gösterdi. Sonuç: Ekonominin her büyük sektörü şu anda daralma bölgesinde.

Yöneticilerin yaklaşık% 68’i bu çeyrekte kazançlarını düşürenin  virüs olduğunu düşünüyorlar.

Siyasi açıdan hassas işgücü piyasası bile baskı altındadır. İşletmeler, çalışanlarının daha az gün çalıştığını ve işgücü boyutlarının da küçüldüğünü söylüyor.

Bu krizin en korkutucu yanı, yol açtığı kısa vadeli ekonomik zarar değil, tedarik zincirlerindeki uzun süreli potansiyel bozulmadır. Çinli otomobil üreticileri ve kimyasal tesisler, diğer sektörlerden daha fazla kapanış bildirdi.En önemlisi, nakliye ve lojistik şirketleri de ulusal ortalamadan daha yüksek kapanış oranları bildirmiştir.

Bu ciddi bozulmanın dalgalanma etkileri, önümüzdeki aylarda küresel otomobil parçaları, elektronik ve farmasötik tedarik zincirleri aracılığıyla hissedilecektir.

Koronavirüs bulaşmasının gerçek boyutunu tahmin etmedeki zorluk, büyük bir belirsizlik yarattı ve bu hafta bir satışları katalize etti. Bununla birlikte, piyasalar, virüsün neden olduğu gerçek ekonomik ağrının belirlenmesinin daha da zor olduğu konusunda daha endişeli olmalıdır.

Sokaktaki bazı kişiler , son piyasa tepkisi ışığında tahminlerini daha düşük bir seviyeye getirmiş olsa da, bu projeksiyonları dayandıracak güvenilir ekonomik rakamların olmaması, yeniden değerlendirmeleri tartışmalı hale getiriyor. Binlerce firmadan doğrudan performansları hakkında toplanan veriler, mevcut iş koşulları hakkında çok daha doğru bir okuma sunmaktadır. Ve Çin Bej Kitabı araştırmasından elde edilen bu erken veriler, salgın hastalıkların her büyük sektördeki Çinli şirketler arasında belirgin bir zayıflığa neden olduğu bir yeniden başlamak için mücadele eden bir ekonomi olduğunu gösteriyor. Bu, resmi verilerde asla kabul edilmese de, ilk çeyrek GSYİH daralmasını büyük olasılıkla mümkün kılmaktadır.

Dahası, Çin’deki bazı şirketlerin kalıcı olarak yer değiştirmesi artık çok gerçek bir risk olmakla birlikte, bu keskin düşüşün küresel etkileri  görülecekti. Avustralya gibi emtia üreten ülkeler zaten acıyı hissediyorlar.  Buna ek olarak, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki ülkeler, otomobil ve akıllı telefon üreticilerinden e-ticaret firmalarına kadar uzanan işletmelere arz şoklarıyla çarpıldığından, nakavtı yaşamaları riski yüksek .

Pazarlar için, koronavirüs acil durumu Çin izleyicilerine tanıdık gelen bir dersin altını çizdi: spin bol ama güvenilir veriler elde etmek zor. Bu durumda, ekonomik faaliyet belirtilen erken tahminlerden çok daha fazla bozulmuştur. Yatırımcılar, sadece salgının gerçek hasarına kadar gecikerek uyanıyorlar. Artık kör uçuyoruz.

Ahmet Yılmaz

Netpano Ekonomi Editörü