Korona’ya Rağmen ,ABD Petrol Şirketleri Yeniden Sondaja Başladılar.

0

ABD Petrol Piyasasındaki  petrol şirketleri koronayla beraber kuyuları kapatıp bazı  projeleri ertelemişlerdi.

Yeni verilere göre aylar sonra şirketler sondajlarını tekrar artırmaya başladıklarını gösteriyor. Gelecek aylarda Covid-19 ile birlikte, petrol stoklarının uzun vadeli yörüngesini belirleyebilir.

Zor geçen baharın ardından petrol fiyatları son birkaç haftadır varil başına 40 $ civarında işlem görüyor. Analistler, talebin geri döndüğüne dair daha fazla işaret olana kadar  petrolün varil başına 50 doların üzerine çıkmasını beklemiyorlar .Ama buradaki risk ABD’de Covid-19’un yükselmesi hala bir soru işareti olarak duruyor.

ABD dışında Herkes Kuyuları Çalıştırıyor.

Diğer ülkeler de daha fazla petrol pompalamaya başladı. OPEC bu hafta üretimini kademeli olarak artırmayı planladığını söyledi .

Haziran ayında, ABD’de kuyu açma izinlerinin sayısı, bir ayın sonuna göre, % 15 oranında arttı. Toplamda, federal yetkililer 1.238 izni onayladı .Bu  bir önceki aya göre 126 daha fazla petrol izni ve 40 daha fazla doğalgaz izni demek.

Exxon ve Chevron Milyarlarca Dolar Topladılar.

Küçük ve orta ölçekli petrol şirketleri, sondaj yapmak için finansman almakta zorlandılar, ancak daha büyüklerde problem yok. Exxon Mobil (XOM) ve Chevron (CVX) Covid-19’un yayılmaya başlamasından sonra kredi piyasalarında milyarlarca dolar topladılar.

West , Exxon, Chevron ve Royal Dutch Shell (RDS.A) gibi Avrupa petrol şirketleri izinleri üretim izinlerini delmek için uğraştılar.

Üreticilerden Devon Energy (DVN) ve Diamondback Energy (FANG), sırasıyla 31 ve 12 kuyu için sondaj izinleri için, ABD’deki en verimli petrol havzası olan Permiyen havzasındaki varlıklarını genişletiyorlar.

Kuzey Dakota ve Montana’da bulunan Bakken  sahasında daha fazla hareket var. Buraya en fazla kuyuyu ilave eden şirketler arasında sırasıyla 21 ve 15 kuyusuolan ConocoPhillips (COP) ve Marathon Oil (MRO) bulunmaktadır.

Gaz sondajında ​​da bir bükülme noktası var gibi görünüyor. West’in raporuna göre, geçen ayın sonlarında iflas başvurusunda bulunan Chesapeake Energy (CHK) bile kuyu açtı. Kuyu ekleyen bir başka şirket de Comstock Resources (CRK).

Açılan Kuyularla Fiyatlar Baskılanacak

Petrol piyasası şimdi hassas bir dengede. Çok fazla sondaj muhtemelen fiyatları baskılayacaktır, çünkü arz talebi aşacaktır.

Ancak sondaj faaliyetinin sahaların hareketsiz kalacağına dair işaretler var. Bir önceki aya göre% 15 artışa rağmen, izinler yıldan yıla% 66 düştü.