Kriz mi ?,Dönüm noktası mı?

0

Bu iki kelimeye insanların geliştirdiği refleksler tarihi süreçte farklı olmuştur. Kelimelerin anlamlarını yaşanan olaylar oluşturur. Olayların büyüklüğü, toplumda, kişide bıraktığı izler, yaşananların adını koymalarını sağlar.

Günümüzde yaşadığımız Korona salgının insanlık daha adını koyamadı. Tüm dünyayı tarihte ilk kez hemen mekânsal hem zamansal boyutlarıyla bu kadar geniş kapsamlı bir salgın tarihte ilk kez görülüyor. Şimdi insanlık bu sınavla baş etmeye çalışıyor.

Sınavı kazanmanın yolu olayın adının tam konmasıyla başlar.

İlk etapta Çin de başlayıp, haber kanallarının ikinci ve üçüncü haber olarak yer alan hadise biz ilk zamanlarda uzaklardaki bir hastalık olarak geldi. Ama kısa süre içinde kapımızın önüne kadar gelmesi korona bizim için gerçeğe dönüştü. Ölümlerin yüzbinleri bulmasıyla insanlar ve yöneticiler tabir caizse tam manasıyla “sınıfta kaldılar”. Korona virüsün yaptıklarını tanımlayamadan herkes hadisenin bir figüranı haline geldi. Olaydan bir an önce kurtulmak için panik düğmesine basıldı. Korona karşısında insanlığın içine düştüğü acizliği kısa süre içinde kendilerine gelişmiş ülke olarak lanse eden devletlerin teker teker yaprak gibi dökülmeleriyle tüm dünya şok oldu.

Aralık ayından Çin’de Türkiye’de de Mart ayından bu yana kadar yaşadığımız bu olayın adını daha kimse koyamadı. Ad konulamadığı için çözüm ve yöntemlerde günlükten öteye gidemedi. Burada “ad”dan kastedilen hastalığın tıp literatüründeki adı değil toplumsal ve ekonomik, siyasi olarak yaşanan ve yaşanacaklara konulacak isimden bahsediyorum.

Kriz

Şu anda masa bulanan zarfın üstünde ” kriz” yazıyor. Bizde olayları ona göre değerlendiriyoruz. O zaman krizi tarif edelim. Krizi en iyi anlatacak sanırım bu örnek olacaktır. Kriz, yolda giderken arabanızın tekerinin patlamasıdır. Siz o anda yolda çıkmadan hayatta kalmayı hedefleyerek arabayı durdurursunuz. Sonra inip tekerinizi değiştirip yola devam edersiniz. Yaşadığınız olayın adı krizdir. Bu olayda panik, stres yönetimi ile hadiseyi kazasız atlattınız. Belki bir iki hafta arabaya binemezsiniz. Ama sonra yola kaldığınız yerden devam ederseniz Bu yaşadığınız kriz hayatınızda acı bir anı olarak kalır. İleri de torunlarınıza anlatacağınız yeni bir hikâyede öteye gitmez. Bir daha ki krize kadar önlem alıp yola devam ederseniz. Ya bu olaydan ders çıkarırsınız yola çıkmadan önce tedbirler alırsınız ya da hiçbir şey olmamış gibi devam ederseniz. Bu örnekte anlatılan ve yaşananı kriz başlığında değerlendirebiliriz. Burada olaydan önce ve sonra davranışınızda köklü bir değişiklik olmaz.

Dönüm Noktası

Dönüm noktası ise farklı bir tanıma içinde barındırır. Yine aynı örnekten devam edersek, yola çıktınız. Arabanızda iki teker patladı. Zor bela hayatta kaldınız. Olayı o an bir kriz ekseninde değerlendirdiniz. Servise gittiniz gerekli bakımları yaptırıp yola devam ettiniz. Aynı yolda aynı hafta içinde ikinci, üçüncü kazalar yaşadınız. Ve siz hala olayı kriz ekseninde değerlendirmeye devam ettiniz. Sonuçta kazalarınız ve zayiatınız artmaya devam etti. Bu süreçte suçlu aramaya başladınız. Suçlu bazen araba bazen servis bazen yol oldu. Kendiniz hiç suçlu görmediniz. Bu durumda krizlerin bir birini izlediğini göreceksiniz. Artan krizler araba, yol, servis, hava durumu kısaca her şey aynı anda sıkıntı sinyali veriyorsa bunun adı artık kriz değildir. Siz anlamamakta ısrar edebilirsiniz. Ya basiretiniz bağlanmıştır. Yâda sizin devriniz geçmiştir. Siz bunun farkında değilsinizdir. Tüm yaşadıklarınız size şu sinyali vermektedir. Bu arabayı ve bozuk yolları bırak. Artık ilerleyemiyorsunuz.

Bu soruyu kendinize sorduğunuzda yeni evreye geçiyorsunuz demektir. Bu “sıkışmadır. Bir ölüm değildir. Her sıkışma yeni bir çıkışın adıdır. O zaman arabayı bırakın. Kaldırın kafanızı yukarıya, dikin gözlerinizi ufağa, bakın ulaşmak istediğiniz hedefe..

Çözüm basittir. Önce dünyaya bakışınızı sonra aracınız değiştirip yola devam edin. Artık yeni aracınız uçaktır. Sizde kaptan pilotsunuzdur. Hedefe daha hızlı varmaktasınız. Döndürün kafanızı uçağın penceresinden bakın, aşağı yolda debelenen insanlara… Onlar deve kuşu gibi gömmüşler kafalarını toprağa, kendi basit dünyalarında boş uğraşlarla zamanlarınız geçiriyorlar.

Dönüm noktaları size hangi yolla hangi hedefe gaye ulaşacağınız haber verecektir. Daima ileriye bakın. Bırakın deve kuşlarını onlar kafaları toprağın altında tutmaya devam etsinler. Siz Kartallar gibi geleceğe kanat açın.