Küresel Kirletici COCA-COLA,

0

Coca-Cola, bir yıl üst üste plastikle dünyayı kirletme rekoru kırdı. Küresel denetiminde en kirletici marka oldu. Dev gazoz şirketi, önceki ilk üç yılda da temizleyiciden daha fazla plastik çöpten sorumluydu.

72.000’den fazla gönüllü plajlara yöneldi, suyolları boyunca süzüldü ve Eylül ayında bir günlük temizlik için plastik şişeler, bardaklar, ambalajlar, çantalar ve hurdalar toplayarak ofislerinin ve evlerinin yakınındaki sokaklarda yürüdü. . Çöp yığınlarını sıralayarak, plastiğin 50 farklı türü temsil ettiğini ve neredeyse 8.000 markanın geri izlenebileceğini buldular. Dört kıtada 37 ülkede bulunan 11.732 adet plastik çöpten kola sorumluydu. Coca-Cola’dan sonra, denetimdeki plastik kirliliğe en büyük katkıda bulunanlar Orle, Ritz, Nabisco ve Nutter Tereyağı gibi atıştırmalık markalarının satıcısı olan Nestle, PepsiCo, Mondelez International ve Unilever’dir.

 

Kola, Afrika ve Avrupa’daki en büyük plastik kaynağı ve Asya ve Güney Amerika’daki en büyük ikinci kaynak oldu. Kuzey Amerika’da, temizliklerde en fazla plastikten sorumlu olan şirket Nestle, ardından Dart Container şirketine ait Solo Cup ve Starbucks’tı. Coca-Cola, Kuzey Amerika’daki plastik atıklardan sorumlu şirketler arasında beşinci sırada yer aldı.

Coca-Cola, marka denetimi ile ilgili sorulara e-postayla şöyle cevap verdi: “Ambalajlarımız okyanuslarımızda  olması bizim için kabul edilemez. Diğerleriyle ortak olarak, bu kritik küresel konuyu ele almak için, hem okyanuslarımıza giren plastik atıklar açısından musluğun kapatılmasına yardımcı olmak hem de mevcut kirliliğin temizlenmesine yardımcı olmak için çalışıyoruz. ”

 

Coke’un ayrıca yaptığı açıklamada, “Şişelerimizin ve teneke kutularımızın toparlanmasını artırmak için her pazarda yerel olarak yatırım yapıyoruz ve yakın zamanda Vietnam’da bir sanayi destekli ambalaj geri kazanım organizasyonunun yanı sıra 19 milyon dolarlık şişeleyici yatırımını başlattığımızı duyurduk. Filipinler’de yeni bir gıda sınıfı geri dönüşüm tesisinde. Ayrıca, genellikle yakma veya çöp depolama amaçlı, düşük kaliteli PET plastiğini geri dönüştürmemize olanak sağlayan yeni geliştirilmiş geri dönüşüm teknolojileri de dahil olmak üzere atıkları azaltmaya yardımcı olacak önemli yenilikleri hızlandırmaya yatırım yapıyoruz. ”

 

Coca-Cola’nın iki yıl üst üste plastik atığının en büyük küresel katkısı olma şüpheli özelliği, şirketin çevre lideri olarak dikkatlice küratörlüğünü yaptığı kamu imajına aykırıdır. Bu ayın başlarında, Coke geri dönüştürülmüş deniz plastiğinden üretilmiş plastik bir şişeyi piyasaya sürdü ve geçen yıl şirket “her şişenin eşdeğeri veya küresel olarak satabiliyor” toplayıp geri dönüştürmeye söz verdi .

 

Coca-Cola şişeleri, 21 Ağustos 2013’te Genshagen, Almanya’daki Coca-Cola Erfrischungsgetränke AG üretim tesisindeki şişeleme tesisindeki üretim hattında resmedilmiştir. Burada, Coca-Cola ürünleri 158.000 metrekarelik tek kullanımlık ambalajlara doldurulmaktadır.  1998’de açılan üretim tesisinde 170 çalışanı bulunuyor. Coca-Cola Erfrischungsgetränke AG, 2012’de 3.7 milyar litre satış hacmiyle Almanya’nın en büyük içecek şirketlerinden biri.

 

Şirketin  çöp izi ile birlikte, diğer son kanıtlar Coca-Cola’nın yeşil imajını baltalıyor. Sızan  ses kaydına göre  , kola destekli organizasyonların şişe faturalarını nasıl baltaladığını gösterdi. Bu arada Avrupalı ​​çevreciler, küresel marka denetimini yürüten avukatlarla yakından markaj altına alınıyor.Şirketin plastik kirliliği ile mücadele çabalarına müdahale ettiğini söylüyor.

 

Yüzlerce şehir ve kasaba, son zamanlarda “sıfır atık” şehir olmayı taahhüt etti.

Montenegro’nın kurucusu ve Zero Waste Europe’un yönetim kurulu üyesi Alexandra Aubertin, “Bir belediyenin atıklarını azaltmak için neye ihtiyaç duyduğunun tam resmine bakarak, çok ayrıntılı bir ana plan yarattık” dedi . “Bir şehirde yapılan her şeye bakıyoruz ama aynı zamanda yerel bir seviyenin işlerin nasıl yeniden kullanılabileceğini de görüyoruz.” Sıfır atık hareketi , plastik ve diğer malzemelerin geri dönüşümü üzerindeki azaltılmasını ve korunmasını sağlayan ve azaltmayı vurgulayan bir hiyerarşiye odaklanıyor atık kaynağında.

Sıfır En fazla Atık Çıkaran Coca-cola ait

“sıfır atık” mesajlaşmanın aslında dünyanın en büyük plastik kirletici: Coca-Cola’dan geldiğini öğrenmekten Aubertin dehşete kapılmıştı. Kampanyayı, ilk olarak, şirket “sıfır atık belediye olma potansiyeline sahip, Yunanistan’ın en büyük ikinci şehri olan Selanik” olarak yapmayı planladığını açıkladı .

 

Ardından Mart ayında, Coke kendi ülkesinde – Budva kentinde bir başka “sıfır atık” girişimi için fon sağladığını açıkladı. Coca-Cola’nın Sırpça web sitesinde yer alan bir duyuruya göre , şirket, Karadağ’ın kar amacı gütmeyen bir kuruluşuna – adı “Budva’dan NGO Eco Center” ’a,“ sıfır atıkla Adriyatik şehri olma ”anlamına geliyor. Ziyaretçilerin ekoloji hakkında bilgi sahibi olabileceği bir “interaktif merkez” oluşturmak ve “Budva Rivierası’ndaki 40’tan fazla plajda ambalaj atıklarının toplanmasına katkıda bulunacak bir“ Temiz Dalga Yakala ”programını finanse etmek için kullanıldı.