Küresel Sistem Tartışmaları-3-NATO Eşittir ABD mi ?

0

Şimdi ki tartışma ise meşhur 5.madde üzerinde düğümleniyor. Üye ülkelerine saldırı olduğunda ortak hareket etme fikrini ihtiva eden madde 11 Eylülde ABD için çalıştırıldı. Benzere duruma maruz kalan Türkiye’nin durumu maddenin işletmesindeki tezatlığı ortaya koydu. Türkiye 40 yıldır PKK terör saldırılarına muhatap olmasına rağmen 5.madde hiç çalıştırılmadı. Bu da NATO’nun üyelere değil sadece ABD çıkarlarına hizmet ettiği bir kez daha gösterdi.  Bu durum karşısında başta Türkiye olmak üzere diğer ülkeler şu soruyu sormaya başladı. NATO eşittir ABD mi?

Benzer durum AB güvenliği konusunda da ortaya çıktı. Çoğu NATO ülkesi AB ülkelerinin tekrar oluşmaya başlayan Rus tehdidine karşılık NATO’nun aktif rol almaması yanında ülkelerin parayı vermelerine rağmen NATO, ABD çıkarlarına hizmet ediyor. Bunun üzerine AB kendi ordusunu kurma fikrini zamanla ete kemiğe büründürdü. Bu da NATO’nun geleceği tartışmalarına yeni bir boyut getirdi.

Diğer taraftan 11 Eylül sonrası ABD’nin “düşmanı doğduğu yerde boğma taktiğini” NATO’ya mal edip, NATO’nun görev alanın genişletme hamlelerine başlattı. Bu da “NATO dünya jandarması mı oluyor?” sorularını beraberinde getirdi. Nitekim NATO’nun görev alanında olmayan Afganistan buna bir örnektir. Şu günlerde NATO’nun Suriye girmesi tartışmaları kurumu farklı bir mecraya taşıyacaktır.

Trump’ın iktidara gelmesiyle NATO yeniden gündemin birinci sıralarına yükseldi. Trump’ın net ifadesiyle “parayı veriyorum düdüğü çalarım. Ya NATO bana hizmet eder ya da kapanır. “Söylemi sistemi en fazla sarsan tartışma oldu. Bu tartışmayı Fransa ve Almanya’nın “ABD NATO dan çıksın. NATO AB ordusuna dönüşsün” ifadeleri takip etti. Türkiye’nin son yıllarda Rusya ya yaklaşıp, NATO’dan ayrılacağı söylemleri de Brüksel’deki NATO merkezinin kafasını allak bullak etti.

 

 

 

 Devam Edeceğiz.