Küresel Sistemin Sigortası

0

19.yy itibari ile şirketleri, devletleri ve küresel organizasyonları etkileyen yeni güçler ortaya çıkmıştır.  Yönetenlerin yönetimi anlayışı ile sistem üzerinde söz sahibi olan bu güçler, uluslararası sermayenin kontrolünü ellerinde bulundurmaktadır. Bu güç, üst düzey şirket yöneticileri, siyasetçiler ve akademisyenlerden oluşan entelektüel seçkinleri birkaç bilindik komisyon altında toplamaktadır. Bu komisyonların en bilinenleri arasında Bildelberg ve CFR (The Council on Foreign Relations) yer almaktadır. Bildelberg toplantılarına her yıl çoğu ülkeden etkili ve seçkin isimler katılım göstermektedir. Bu komisyonlar, ABD’li Rockefeller ile Alman kökenli Avrupalı olan Rothschild ailesi tarafından yönetilmektedir. Aslında küresel sermayenin kontrolünü sağlayan en önemli iki aile olarak da kabul edebiliriz. Küresel imparatorluğun çekirdek bölümünü oluşturan bu aileler için en önemli ülke İsviçre’dir. Küresel sistem İsviçre’nin Basel şehrinde bulunan BIS (Uluslarası Varlıklar Bankası) tarafından yönetilir. BIS aynı zamanda küresel imparatorluk sisteminin de merkez karargahı konumundadır.

Bilindiği üzere dünya üzerinde ki birçok ülkenin, siyasilerin, şirketlerin ve ünlü kişilerin önemli miktardaki zenginlikleri İsviçre’de bulunmaktadır. İsviçre denildiğinde akıllara güvenilir bankalar ve gizli hesaplar gelmektedir. Görünen resmin arka planını okuduğumuzda ise; Basel şehrinde bulunan BIS’in (Uluslarası Varlıklar Bankası) dünya finans sistemi ile birlikte yönetenlerin yönetimini de elinde bulunduran güç odağı olduğunu görmekteyiz. İsviçre’nin yıl boyunca yoğun kar yağışı aldığı, yollarının sık ormanlar ve karlar ile kaplı olduğu zor iklim şartlarında saklı bir kutu olan diğer bir şehri ise Davos’tur. Bilderberg toplantılarına ev sahipliği yapan Davos şehrinin, aynı zamanda küresel aktörlerin toplantılarına da ev sahipliği yaptığını düşününce önemini daha iyi kavrıyoruz. Dünya para piyasasını, küresel imparatorluğun çıkarları doğrultusunda kontrol etmek için çalışan BIS çoğu ülkelerin merkez bankası kontrolünü kendi elinde tutmaktadır. Amerika ve Avrupa merkez bankaları dahil dünya üzerinde ne kadar finans kuruluşu varsa, hiçbiri BIS’e danışmadan ve onayını almadan bağımsız olarak ekonomik kararlar alamazlar. Merkez bankalarının yaptığı faiz oranlarındaki arttırım veya indirim eğer BIS onayından geçmeden uygulanmaya çalışılması durumunda, kararda direnen ülkeye karşı ekonomik saldırılar tetiklenmiş olur.

BIS (Bank for International Settlements) diğer bir açılımı ile uluslararası ödemeler bankası olarak dilimize çevrilen kuruluşun yönetim kurulu üst düzey yetkilere sahiptir. Daimi değişmez bir yönetim kurulu sistemine sahip olan BIS’in yönetim kurulunda; Amerika, İngiltere, Almanya, İtalya ve Belçika devletlerinin merkez bankası temsilcileri yer almaktadır. Yönetim kurulu senede altı kez büyük gizlilik içerisinde toplanarak dünya finans sistemi hakkında anayasal nitelikte kararlar alırlar. Basel’de alınan BIS kararları gizlilik içerisinde yürütülür. BIS binasına hiçbir otorite giriş yapamaz, arama yapamaz, ve hesapları inceleyemez. BIS çalışanlarının hepsinin diplomatik dokunulmazlıkları olduğundan dolayı çalışanları tutuklanamaz ve eşyaları dahi aranamaz. BIS dünya altın rezervinin büyük bir bölümüne sahiptir. İşlemleri şeffaf olmadığından dolayı merak uyandırsa da kimseler hesap soramaz. Bu gizliliğin sebebi ise parasal kaynakların meşruluğunun çoğu ülkeden gizlenmesidir.

Küresel imparatorluğu ayakta tutan bu yapı aynı zamanda küresel sistemin de sigortasıdır. Yaklaşık iki asırdır İsviçre’deki gizli hesaplara yatırılan hiçbir para oradan bir daha çıkış yapamadı. Gizli hesaplara yatırılan kayıt dışı paralar, bir nevi mevcut ülkelerde bulunan zenginlerin servetlerini koruyabilmek için aslında bir diyet borcu olarak görülebilir. Güçsüz ülkelerdeki liderlerin, uzun süre koltuklarını koruyabilmeleri için İsviçre bankalarında miktarlarını bilemediğimiz büyük paralar bulundururlar. Tarih bize göstermiştir ki koltuğundan düşürülen birçok üçüncü dünya ülkesi liderlerinin İsviçre bankalarındaki hesaplarına el konulmuştur.

İsviçre’de bulunan küresel sistemin sigortası bir gün atar mı? Eğer atmazsa sigorta mı değiştirilir? Ben de çok merak ediyorum…