Kuzey Akım 2 Danimarkalı şirketlerinin Başını Yakacak.. Rasmussen,Danimarka’ya karşı ABD yaptırımlarını destekliyor..

0

Eski Danimarka başbakanı Anders Fogh Rasmussen, eğer uygulanırsa, Avrupa’yı zorlayabilecek ABD’nin ekonomik yaptırımlarına destek verdi. Politiken’e göre, Rusya ile Almanya arasında yürütülen tartışmalı Nord Stream 2 doğal gaz boru hattının durdurulmaması durumunda yaptırımlar devreye girebilir.

Projenin muhalifleri – ABD, Ukrayna ve Polonya dahil – Avrupa’yı Rusya’nın doğal gazına bağımlı hale getirme ve aynı zamanda Ukrayna’nın ülke içinde Rusya’nın doğal gaz iletiminden elde ettiği gelirleri tahrip etme konusundaki uzun vadeli bir Rus stratejisinin bir parçası olarak görüyorlar.Yaptırımları son çare olarak desteklediğini kabul eden Rasmussen, “Avrupa’yı savunmak için aynı zamanda Rusya’ya daha fazla bağımlı olduğumuzda büyük miktarlarda ödeme yaptıkları konusundaki Amerikan eleştirisini anlıyorum” dedi.

“ABD ya finans veya Almanya’ya Rusya’dan yeni Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattının fiili inşaat katılmak şirketleri yaptırım uygulaması halinde Danimarkalı şirketler ateş hattında,” dedi  Rasmussen

Nord Stream 2, Rus devlet gaz şirketi Gazprom’a aittir ve Shell’in en büyük olduğu beş büyük Avrupa enerji şirketi tarafından finanse edilmektedir. Danışmanlık firması Ramboll ve nakliye şirketi Blue Water Shipping gibi Danimarkalı şirketler tedarikçilerdir, bu nedenle isabet riski de vardır.