Latin Dansının ve Müziğinin Harmanlandığı Yer Kosta Rika

0

Bugünlerde Korona’dan dolayıda gezi turları iptal edildi.Herkes ülkesinden dışarı çıkamıyor.Ama ben size herşey normalle döndüğünde gezeceğiniz bir yerden Kosta Rika’dan  bahsedeceğim .Burada Latin kültürünü en iyi özümleyeceğiniz yer olarak gittiğinizde göreceksiniz.Latin insanın sıcaklığı dans ritminde müziğin melodisinde hissedeceksiniz.

Herhangi bir ülkenin kültürünü deneyimlemenin en iyi yollarından biri müziğidir . Yerel kulüpler ve kulüpler, güncel ve popüler sesleri keşfetmek için mükemmel olan gayrı resmi yerlerdir. Klasik türler için, kiliselere, büyük konserlere ve müzik festivallerine daha resmi bir giriş yapmak için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır.

Dans ve müzik, özellikle Latin ülkelerinde el ele gidiyor. Salsa, samba, merengue ve cumbia, yaşlı nesiller arasında popüler dans müziği stilleridir. Kosta Rika’nın, yıllar önce Meksika kültürünün etkisinde kalmasıyla Meksika müziği de Kosta Rika’da popülerdir. San José ve diğer metropollerdeki yerel gece kulüpleri ve erişim noktaları, müziğin keyfini çıkarmanın ve dansa katılmanın en iyi yoludur.

Kosta Rika halk müziğini keşfetmek için yer Guanacaste eyaletinde. Kolomb öncesi müzik tarzı ocarinas ve ‘quijongos’ aracılığıyla duyulabilir, ancak tören şarkılarını ve geçmişin mirasını keşfetmek için birçok modern enstrüman da kullanılabilir. Kosta Rika’daki günümüzün en popüler müziği rock, Latin sesleri, caz ve geleneksel halk müziğini birleştiriyor.

Dörd  bölge ulusal halk ve halk müziği kaynağı olarak tanımlanabilir: Guanacaste (Guanacasteca), Merkez Vadiler (Vallense), Limón (Limonense) ve San Isidro de El General (Generaleña).

Tipik ve halk müziğinin bazı ritimlerinin tanımı… Aynı müzik parçası farklı ritimlerle performans gösterecek şekilde uyarlanabilir.

Bu, örneğin, birçok ritmik versiyona sahip olan “ De la Caña, el Guaro ” şarkısı için geçerlidir : Meksika corrido (Kike de Heredia), kuzey Meksika (Maribel Guardia), cueca ritminde kaydedilmiştir. Şili (Los de Ramón) ve hatta kayalıklarda (José Capmani). Bu nedenle, farklı ritimlerde yapılan aynı şarkıyı bulmak garip değil

Kosta Rika da Vals
17. ve 19. yüzyıllar arasında ülkeye  Kartaca ve San José’nin aristokrat sınıflarının temsilcisi olarak  geldi. Daha sonra, 20. yüzyılın bazı besteleriyle, nüanslarını ‘La caña está hecha de la caña’ gibi şarkılardan aldı: anonim (yavaş vals)

Bazı Kosta Rika valsleri
‘Baldazo’ – Luis Castillo C.

‘Coyotillo’ – (isimsiz)

‘El amigo’ – Manuel María Gutiérrez

Ulusal Bolero
Ballad gibi bolero da aslen Avrupa’dandır. 19’uncu yüzyılda İspanyollar tarafından ilk olarak Küba’ya getirilen sonra Amerika’ya geçti. Burada geniş alana  yayıldı. Orada Afrika ritimleri ile karıştırıldı ve yorumuna marakas eklendi. Bu, bugün bildiğimiz kader şarkıya neden oldu.

Orta Amerika’da 1920’lerin etrafında seyahat eden bazı şarkıcılar tarafından getirilen 20. yüzyılın başında Kosta Rika’ya geldi. Belki de şarkıları sınırları aşan ve ünlü şarkıcılar tarafından kaydedilen en üretken ulusal bolero bestecileri Ricardo Mora, Orlando Zeledón ve Ray Tico’dur.

Jorge Duarte, Gilberto Hernández ve Rafa Pérez. Ulusal besteciler bu türde üretken biridir.  Bir örnek olarak, en iyi bilinen Kosta Rika bolerosunda bahsetmeye değer:

En iyi bilinen Kosta Rika boleroslarından bazıları
‘Cartaginense’ – Carlos M. Hidalgo

‘Eso es imkansız’ – Ray Tico (José Jacinto Herrera Córdoba)

‘Luna de Liberya’ – Jesús Bonilla Ch.

Mazurca ve Polka
Aslen Polonya’dan gelen, yüksek toplum için kült müzik olarak tanımlanan ritimler. Her iki tür de 18. yüzyılın ortalarında Avrupa’ya yayıldı ve 1840’ların sonunda Katalan göçmenlerle birlikte Kosta Rika’ya geldi. Zarif partiler için balo salonu dansı olarak hızla popüler oldu.

Bu müzik türünü kullanan en önde gelen besteciler arasında ‘ Chepita ‘, ‘Ester’, ‘Los Guerreros’, ‘La Viviana gibi mazurkalarla Manuel María Gutiérrez (Ulusal Marşı’nın yazarı) ; ve ‘ La Nueva Era ‘, ‘Las Josefinas ‘, ‘ Ana Benita ‘ ve La Isabel gibi polkalar. Modern gruplar içinde ‘Malpaís’, ‘Mazurka de Dámaso’ adlı bir kompozisyona sahiptir. Anonim müzik üzerine Miguel Salguero, Mazurka ‘La Pava Negra’yı besteledi.

Tambito
İspanyol dansından türetilebilmesine rağmen, kökeni bilinmeyen halk müziğinin ritmi. Bazıları bunu ulusal ritim olarak görüyor. ‘Tambito’ ismi José Ramírez Saizar tarafından, işçilerin uyuyabilmesi için sığır çiftlikleri üzerine inşa edilmiş bir tür çiftlik olan ‘tambo’ ya aitti.

Tambo bir İnka terimi gibi görünüyor; ünlü davullarını İnka yolunda dinlenme yerleri olarak kullandılar. Bu ritime ait şarkılar arasında:

En iyi bilinen tambitolardan bazıları
‘A mi bandera’: Mario Chacón

‘Ésta es mi tierra’: Mario Chacon

‘Caballo Nicoyano’: Mario Chacon

Limonense Kalipso
Kökeni Trinidad ve Tobago adalarına atfedilen cömert bir Afro-Karayip ritmidir . Kosta Rika’ya gitmek için izlediği yol iyi bilinmemekle birlikte, ilk olarak Jamaika’ya ulaştığı varsayılmaktadır ve oradan siyahlar, bulaşıcı temposu ve kadansından dolayı hızla gittiği Limón eyaletine getirdi. nüfus tarafından benimsenmiştir.

19. yüzyılın son on yılında Jamaikalılar ve diğer Karayipler ile gelmesinden bu yana , ritim kazanmaya başladı. 20. yüzyılın ilk yarısında, spontane bir kültürel tezahür olarak Limón, vals, ‘parrandera’ veya ‘tambito’ gibi diğer birçok yerel ritmin etkisiyle karışmaya başladı ve Küba, Kolombiya  ithal edildi. Meksika’da da cumbia’nın yanı sıra reggae ve salsa Bu da doğal lezzete sahip bir kalipso üretti.

Yıllar boyunca, çeşitli araçlar dahil edilmiştir. Davul, marakas ve davullarla başladı, ancak aşamalı olarak bongoe, ukulele, Kolombiyalı gayda, ‘shekele’ (çalkalayıcı), çekmece, gitar, klarnet, mızıka ve diğerleri dahil edildi.