LGBT Yasa Değişikliği Hindistan Ekonomisine Yarayacak

0

Hindistan, ayrımcılık yasası nedeniyle ulusal çıktısının %1,4’ünü kaybediyordu. LGBTQ topluluğuna karşı ayrımcılığın, Hindistan’a yılda 26 milyar dolara mal olabileceği anlamına geliyordu.

Hindistan’da resmi olarak artık eşcinselliğin bir suç olarak görülmemesi üzerine, Hindistan’ın özel sektörü yeni bir eşitlikçi evreye girmeye hazırlanıyor. Böylece Hint özel sektörü Güney Asya devletlerinin 2.6 trilyon dolarlık ekonomisinde kayda değer bir destek sunacağını umuyor. Hindistan’da ve başka yerlerdeki birçok çokuluslu işletme, eşcinsel çalışanların istihdam edilmesi ve daha iyi iş sonuçları arasındaki bağlantıyı zaten fark etmiş durumda ve rekabetçi bir iş gücünü sürdürmek için personellerin çıkarlarındaki ayrımcılığı sona erdirmek için adımlar atmıştı. Ayrıca Hindistan ekonomisi “pembe ekonomi”ye girerek, diğer Asya ülkeleri ile yarışabilecek.

Ekonomik olarak LGBT’lerin Hindistan için önemli bir kesimi teşkil ettiğine inanan IBM Hindistan, Godrej Group, Tata Group ve İskoçya Kraliyet Bankası dahil olmak üzere bazı şirketler, ülkede gay ve trans çalışanların ayrımcılığa maruz kaldıklarında bile eşitlikçi işyeri politikalarını açıkça desteklemişlerdi. Yapılan birçok araştırma da istihdam konusunda eşitlikçi bir tutumun ülke sosyo-ekonomik durumu için daha faydalı olacağı yönünde. Birçokları için bu yasa ile Hindistan gerek ülke içi gerek uluslararası alanda eşcinseller için önemli bir turizm durağı olacağı anlamına da gelmekte.