Libya’daki Hafteri’yi Türkiye’ye Karşı Mısır ve BAE mi Yönlendiriyor ?

0

Libya’da Türkiye’yi tehdit eden General Hafter güçlerinin kontrolündeyken uluslararası kuruluşlar tarafından tanınan hükümetçe ele geçirilen Garyan kasabasında Amerikan ve Çin yapımı füzeler bulundu.

Trablus hükümeti güçleri, Hafter’i destekleyen birliklerin Trablus şehrine saldırıları sırasında kullandığı önemli bir üs olan Garyan kasabasının kontrolünü çarşamba günü almıştı. Yetkililer cumartesi günü bu harekat sonrası ele geçirilen silahları gazetecilere sergiledi.

Silahlar arasında Amerikan yapımı yüksek teknolojili Javelin tanksavar füzeler ve Çin yapımı yine yüksek teknolojili lazer güdümlü havan topları ve askeri insansız hava araçları bulunuyor. Yetkililer ayrıca 150 kadar esir bulunduğunu da açıkladı.

Javelin füzeleri üzerindeki seri numaralarından bu silahların daha önce Birleşik Arap Emirlikleri ordusu envanterinde bulunduğu anlaşılıyor.

Birleşmiş Milletler raporlarında Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın General Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’nu (LUO) 2014’ten beri desteklediği belirtilse de bu desteğin detayları pek bilinmiyordu.