LNG deki Fiyatlandırma Problemleri Hindistan ve Asya Piyasalarını Zorluyor.

0

Asya’nın sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) piyasalarındaki gelişmeler, yakıtın uzun vadeli anlaşmalar için fiyatlandırılma şeklini değiştirebilir.  Sıkıntılı üreticilere maliyetleri karşılamak için uğraşırken, anlaşma arayan alıcılar için yeni fırsatlar sunmaya başlıyor

Hindistan’ın en büyük LNG ithalatçısı olan Yeni Delhi merkezli Petronet LNG, 30 Haziran Salı günü yaptığı açıklamada, süper soğutmalı yakıt için spot veya günlük fiyatlara göre yılda 1 milyon tonluk (mtpa) alım anlaşması yapmaya yakın olduğunu söyledi. .

Petronet LNG CEO’su ve Genel Müdürü Prabhat Singh

Petronet LNG CEO’su ve Genel Müdürü Prabhat Singh bir basın toplantısında “Günlük kıyaslama konusunda uzun vadeli bir anlaşmaya çok yakınız” dedi.

Singh tedarikçinin ayrıntılarını vermeyi reddetti, ancak şirketin müşterinin yanıtına bağlı olarak kapasitesini daha da artırmayı amaçladığını söyledi. Yetkili, yaklaşık 13 LNG üreticisinin son zamanlarda ülkeye yakıt tedarik etmeye ilgi gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Yeni Delhi merkezli bir LNG analisti olan Shefali Shokeen,  Petronet’in ihale fiyat ayrıntılarını henüz açıklamamasına rağmen, şirketin LNG satıcılarının 2024 on yıllık bir süre istediğini söyledi.

LNG fiyatlandırmalar sıkıntılı

Louisiana’daki Henry Hub boru hattı, New York Ticaret Borsası’ndaki (NYMEX) doğal gaz vadeli işlemlerinin fiyatlandırma noktası.. Henry Hub’daki fiyatlar, tüm Kuzey Amerika doğal gaz piyasası ve LNG pazarının bazı bölümleri için referans olarak kullanılmaktadır.

TTF, Hollanda’daki doğal gaz için sanal bir ticaret noktasıdır ve uzun vadeli sözleşme fiyatlandırması ve LNG ithalatı için Avrupa’nın ana ölçütü haline geldi.

Hindistan bu yıl içinde şimdiye kadar LNG’yi hem Avustralya hem de Katar’dan (dünyanın en büyük iki LNG ihracatçısı) uzun vadeli sözleşmeler altında satın aldı ve ortalama milyon ABD doları (MMBtu) için 3,5 ABD doları – 4,5 ABD doları oldu. Hintli şirketler de Asya LNG spot piyasasında birkaç satın alımı yaptı.

 

Petronet’in açıklaması, Hindistan’ın yerli gaz taleplerini karşılayamama konusunda telafi etmek için LNG altyapı inşasına uzun süre devam etmesi ve Yeni Delhi’nin ülkenin genel enerji karışımının daha büyük bir yüzdesini oluşturmak için gaz tahsis etmesi amaçlıyor.

Hindistan şu anda sırasıyla Japonya, Çin ve Güney Kore’den sonra dünyanın dördüncü büyük LNG ithalatçısı… Tayvan dünyanın beşinci en büyük LNG ithalatçısıdır.

Doğal gaz, Hindistan’ın toplam birincil enerji tüketiminin nispeten küçük bir kısmını (% 6) oluşturmaktadır, ancak 2019 yılında hükümet 2030 yılına kadar bu payı% 15’e çıkarmayı hedefledi.

Yeni Delhi, ABD ve Çin’den sonra üçüncü sırada yer alan karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olmak için daha fazla gaz kullanımına yöneliyor. Hindistan’ın gaz tüketimindeki büyümesinin çoğu uzun vadede sanayi ve enerji üretimi sektörlerinde olacaktır.

Hindistan, altıncı LNG ithalat terminalini bu yılın başlarında devreye alarak toplam yenileme kapasitesini günde 5,2 milyar metreküpe (Bcf / d) getirdi. Biri batı kıyısında olmak üzere dört tane daha LNG ithalat terminali yapım aşamasında  2023’e kadar çevrimiçi olması beklenmektedir.

ABD Enerji Bilgi İdaresi (ÇED) raporuna göre Mayıs ayında 2,5 Bcf / gün LNG ithalat kapasitesi ekleyecekler.

Hindliler LNG zorlamalar yaşıyor.

Bununla birlikte, Petronet’in Salı günü açıklamasından en önemli götürme sadece Hindistan’daki LNG gelişmeleri üzerindeki etkisi değil, daha ziyade spot veya günlük fiyatlara dayalı uzun vadeli sözleşmelerin fiyatlandırmasının, özellikle de uzun süreli rekor düşük fiyatlarda..

Günlük veya spot fiyatlara daha fazla orta veya uzun vadeli tedarik anlaşması yapma olasılığı, birçok üreticiyi teminat için karıştırmaya gönderecektir. Büyük bir Hintli LNG tedarikçisi olan Katar gibi düşük maliyetli üreticiler, bu yeni pazar ve fiyatlandırma gelişmelerini, ABD, Rusya ve Avustralya gibi yüksek maliyetli üreticilerden daha iyi yönlendirebilecektir.

Dahası, Katar’ın tedarik anlaşmalarının çoğu zaten uzun vadeli petrol endeksli fiyatlara kilitlendi. Planlama aşamalarındaki veya başka ülkelerde yaptırım uygulanacak olan projeler daha açık hale getirilirken, LNG pazarlarında hakim dinamikler göz önüne alındığında ek proje teklifi iptali yapılacaktır.

LNG fiyatı Brent Petrole Bağlı

Küresel LNG talebinin yaklaşık üçte ikisine ev sahipliği yapan Asya-Pasifik bölgesindeki sözleşmeli uzun vadeli LNG fiyatları, tarihsel olarak ham petrol kriterlerine, yani Brent ham petrolüne bağlantı.

Erken formülasyonlardan biri, LNG sözleşmelerinin Japonya Ham petrol (JCC) fiyatına endekslenmesidir. JCC, Japonya’ya ithal edilen ve Japon gümrükleri tarafından bildirilen ortalama ham petrol fiyatını temsil eder.

KİK endeksleme hala Japonya’daki LNG sözleşmelerinin ve Güney Kore ve Tayvan dahil bölgedeki diğer eski alıcıların fiyatlandırılmasının en yaygın yoludur. Malezya, Avustralya ve Endonezya dışındaki uzun vadeli sözleşmelerin çoğu, büyük ölçüde KİK endeksine dayanmaktadır.

LNG üreticileri yeni capex yoğun üretim projelerine fon sağlamak için petrol fiyatlarına dayalı uzun vadeli sözleşmelerin güvenliğini istemişlerdi.

Bununla birlikte, son birkaç yıldır, çoğunlukla Avustralya ve ABD’deki üretim artışlarından kaynaklanan yakıt bolluğu nedeniyle, pahalı petrol fiyat endeksleri ve daha uzun vadeli sözleşmeler sorgulandı, yeniden müzakere edildi ve hatta terk edildi.

Asya’da LNG spot fiyatları, bu yıl, çoğu üreticinin bu yılki başabaş noktalarının çok altında fiyatlara ulaştı ve  dip fiyatlarından yararlanmak isteyen diğer piyasa katılımcılarına teşvik etti.

Katar’ın tuzu kuru

Katar gibi LNG ihracatçıları şu anda Avrupa’nın doğal gaz talebini karşılamak için ABD’den çok daha iyi durumdalar

Bölgedeki akaryakıt için popüler bir ölçüt olan Japonya Kore Marker (JKM) fiyatları, bu yılın başlarında milyonlarca İngiliz ısı birimi (MMBtu) fiyat noktasının altına düştü. Fiyatlar hala bu fiyatın üzerinde seyrediyor.

Henry Hub ve TTF gaz fiyatları da bu yıl arttı. İki hafta önce, ÇED’e göre, Henry Hub 21 yıl içinde en düşük seviyesine 1.38 $ / MMBtu seviyesine geriledi. O zamandan beri, yukarı doğru hareket etti ama hala 1.7 $ / MMBtu geliyor. TTF fiyatları da şu anda 1,71 $ / MMBtu civarında işlem görüyor.

Bu arada üç büyük gaz fiyatlandırma noktasının, Kuzey Yarımküre’de kış başlamadan önce büyük ölçüde geri tepmesi pek olası değil…

Kışın Doğalgaz Fiyatlar Dünya Genelinde Yüksek Olacak

Daha soğuk sıcaklıklar ortaya çıksa bile, ısıtma için artan gaz talebi ile devam eden aşırı arz senaryosu ve Covid-19 salgınının hala büyük nüfus merkezleri fiyatlarında devam etme olasılığı, fiyatların zemin bulmakta zorlanmasına neden olacaktır.

Bu nedenle, Asya spot LNG’si muhtemelen yıl sonuna doğru yaklaşık 3 $ / MMBtu seviyesine ulaşacak ve yeni yıl başladıktan sonra marjinal olarak daha yüksek bir eğilim gösterebilir.

Global emtia veri sağlayıcısı S&P Global Platts, JKM-LNG türevlerini sonbahar ayları için daha güçlü bir pazarda fiyatlandırma olarak görüyor. Herhangi bir önlemle LNG spot piyasa fiyatları için hala düşüş eğilimi var.

Netpano Enerji Piyasası Takip Ekibi