Lübnandaki Durum Daha Karmaşık Hale Geliyor.

0

El-Joumhouria gazetesine konuşan Lübnan Parlamento  başkanı Nabih Berri  göre, kriz için hızlı bir “çözüme” ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak Lübnan’daki durumun daha karmaşık hale geldiği konusunda herkesi uyardı.

Berri, ziyaretlerine, Muhammed Safadi’nin Başbakanlık pozisyonu için aday gösterilmesini reddettiği son gösteriler dalgasını takiben, Lübnan’ın bu krizden kurtulması için hızlı bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Berri, “Çok zaman harcandı, şimdiye kadar 2020 devlet bütçesinin  üzerinde anlaşmaya varılan acil reform maddelerinin uygulanmasına geçmesi için onaylanması gerekiyordu” dedi.

Fransız elçisi Christophe Farnaud, Lübnan yetkilileriyle buluştuğu Lübnan’a yaptığı iki günlük ziyarette Berri’ye “CEDRE hala Lübnan’daki olaylardan etkileniyor” dedi.

17 Ekim’den bu yana radikal reform talep eden Lübnanlı protestocular, Sadafi’nin yeni bir başbakan olarak atanmasının, başarısız bir siyasi sistemin amblemi olduğunu düşündüklerinden ona ve sisteme tepki gösterdiler.

Giden Başbakan Saad Hariri, 29 Ekim’de istifa etmişti . Yaklaşık iki hafta önce, yolsuz ve beceriksiz olarak görülen yönetici elitlerin kaldırılmasını talep eden benzeri görülmemiş ülke çapındaki protestolar başlamıştı.