Lukashenko Putin’e Mesafe mi Koyuyor?

0

Beyaz Rusya Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, hem NATO ittifakının hem de iç muhaliflerin ülkesinin güvenliği için bir tehdit oluşturduğunu ve aynı zamanda Rusya’nın bu işlerin içte olduğunu söyledi.

Ülkesinin Güvenlik Konseyinde  yaptığı konuşmada Lukashenko, “durumu dramatize etmek” istemediğini, ancak hükümetinin Salı günkü web sitesinde yayınlanan bir açıklamaya göre, Rusya’nın politikaları hakkında bazı soruları olduğunu söyledi.

Belarus Başkanı “Doğu kardeşimizin davranışları  şüphe uyandırmamalı.” “ Biz bundan böyle, Putin’le yapılan görüşmelerde  ben de dahil olmak üzere herhangi bir sonuç çıkarmıyoruz.”dedi.

Rusya bu ayın başlarında Belarus’a yapılan et ithalatını yasaklamıştı. Batı’ya yönelik yaptırımlara karşı Belarus’un yiyecekler kaçakçılarının  geçiş yolu haline geldiğini ileri sürdü.   Avrupalı ​​bir liderlerce diktatör olarak tanımlanan Lukaşenko, ülkesindeki kısıtlamaları “uygunsuz” olarak nitelendirdi.

“Ne de olsa öğrenmek isterim: Rusya’nın Belarus’a karşı ne tür politikalara ihtiyacı var?” dedi.

Lukaşenko Güvenlik Konseyin de, Belarus’ un batıdaki NATO güçlerine karşı ve doğudaki Rusya ‘ya karşı savunma yeteneklerini artırılmması gerektiğini söyledi.

Lukashenko sözlerine şöyle devam etti: “Bu durumda doğu yönünü gözden kaçırmak istemiyorum.”

Rusya ve NATO’ya ek olarak, Lukashenko, ülkesindeki kamuoyunu yıkmak ve muhalefeti kışkırtmayı amaçlayan Batılı “dolaylı eylemleri” destelediğini düşünüyor.

Beyaz Rusya, Moskova ile yan yana duran bir ülke. Rusya’nın Kırım’ı Kırım’ı yasadışı ilan ettiği kınayan Birleşmiş Milletler kararına karşı oy kullanan bir avuç ülkeden biriydi. Diğer dokuz Ermenistan, Bolivya, Küba, Nikaragua, Kuzey Kore, Sudan, Suriye, Venezüella ve Zimbabve idi.

Ancak Moskova ile bariz bir ittifak olmasına rağmen, Lukaşenko Mart ayında “kötü bir emsal” oluşturduğunu söyleyerek ilhak hakkında bir derece rezerv gösterdi.