Macron Büyük Oynamaya Çalışıyor.Ama Boyu Yetmiyor.

0

 

Bakıyorsunuz Libya’da Türkiye’ye kafa tutmaya çalışıyor. Bakıyorsunuz ceketi çıkarmış Lübnan’daki patlamadan sonra ülkede rejim değişmeli diyor.Bakıyorsunuz Yunanlıları korumak için Ege’ye gemi gönderiyor. Ülkesindeki “Sarı yeleklerle “baş edemeyen, pandemi de rezil rüsva olan  Napoleon özenen Macron’un amacı ne sorusuna akla geliyor.O zaman cevap aramaya çalışalım.Cevap birden fazla;

1.AB  de Macron, Merkel’in “kahyası” pozisyonuna düştü. İngiltere’nin Brexit’ten çıkışı akabinde boşluğu ne askeri ne de ekonomik olarak dolduramadı.Tam tersine Alman sermayesi Fransa’yı karış karış işgal etmeye başladı.

2.AB ordusu tartışmalarını elindeki askeri güce güvenerek açtı.Almanya NATO’nun  AB eksenli olmasını savundu. Şu anda Almanlar NATO’dan memnun olduklarını açıkladı.

3.Macron,gelen göçmenleri ülke içinde entegre edemedi.Tam tersine giderek ülke içinde artan potansiyel sorunu dönüştürdü. “Siyahi hayat önemlidir” protestolardan nasibi düşenini Fransa almakta gecikmedi.

4.Macron,Pandemi sürecini ülkede iyi idare edemedi. Avrupa’nın sözde  en sosyal  sağlık sistemi diye Türkiye’de lanse edilen Frankafon sağlık anlayışı çöktü.İtalya ve İngiltere’nin ardından en fazla ölümler Fransa da oldu.

5.Pandemiden dolayı beklenen turist bir türlü Fransa’ya gelmedi.Ülkede artan enflasyon ve işsizlik problemlerine Macron somut çözümler üretemedi.

6.Onun yerine ucuz kahramanlıklar yaparak ülke içindeki başarısızlıkları dışarıda savaş uçaklarını uçurmakla göstermeye çalışıyor.

7.Fransa,Libya’da Kaddafi’yi NATO nun yardımı ile gönderebildi.  Macron herkesin kullandığı Hafteri ile Libya’da rol almak istedi ise de Türkiye’ye sahayı kaptırması iç kamuoyunda kaleye yenmiş bir gol olarak algılandı.

Küreselci-Ulusalcı Kavgasında Macron ve Trump

8.Lübnan’daki patlamada da alenen “sahayı Türkiye’ye kaptırmak” istemediğini söyledi. Beyrut sokaklarında yuhlanmasına rağmen beşinci kol faaliyetleriyle internet üzerinde “Lübnan’ın Fransa’ya bağlanması isteyen kampanyalar organize ettirdi. Bu süreçte gaza gelip (!) “Sekiz ay sonra geleceğim değişen bir şey olmazsa hükümeti değiştireceğim” diyerek sömürgeci kafasını ve iç  boş söylemlerini  dünyaya bir kez daha gösterdi.

9.Doğu Akdeniz gazı konusunda kopan kavgada Türkiye’nin önünü kesmek için her fırsatı lehine çevirmeye çalışan Macron’un hamlelerini Türkiye’nin kaale bir almaması gerekir.

10.Bugün Yunanistan’la yaptığı tatbikatın önemi bile yoktur. Türkiye’nin gerek Egede gerekse Doğu Akdeniz’deki Doğalgaz arama hamlelerinde ödün vermeden devam etmesi gerekmektedir.

11.Ülkeye tekrar döndüğümüzde Le pen’i saf dışı etmek için iktidara geldi.Ama ülkedeki ırkçılık tam tersine giderek artmaya başladı.

12.Bir daha ki seçimlerde kazanma şansını giderek zora soktu.

13.Başbakanı değiştirdi.Tecavüzcüyü iç işleri bakanı yaptı.

Macron’un politikalarına nereden baksan elinizde kalıyor.

Fransızların taktiğini en iyi Amerikalılar özetlemişler “önce direnirler sonra masaya otururlar.”