Macron Hükümeti Tartışmalı Sığınma ve Göç Yasasını Geçiriyor

0

2015 yazından bu yana keskin düşüşler yaşanmasına rağmen göç krizi Avrupa’da derin bölünmelere yol açmakta. Haziran ayında Fransa ve İtalya, Avrupa Birliği’ne Akdeniz’de “ölüm seferlerini” önlemek için Afrika’da sığınma yönlendirme merkezleri kurma çağrısında bulunmuştu. Bunun üzerine AB’nin mevcut sığınma kuralları göçmenlerin yükünü Avrupa’ya giriş limanlarına yükledi. Son aylarda İspanya’daki artışa rağmen, en ciddi biçimde etkilen İtalya ve Yunanistan oldu.

Fransa hükümeti ise göçmen krizi konusunda bir adım attı ve tartışmalı sığınma ve göç yasasını kabul etti. Sol muhalefet, ülkeye göç ve sığınmaların engellenmesi konusundaki girişimleri kınarken, aşırı sağ ise bahsi geçen konu üzerinde gerekli önlemlerin alınmadığını savunuyordu.

Ancak Macron hükümeti, Avrupa’da devam eden göç kriziyle nasıl başa çıkılacağı konusunda ortak bir zemin bulmak adına mücadele ettiği için yasada ısrarcı. Zira bu yasa sayesinde ülkeye kabul edilenlerin “kontrollü göç, sığınma ve başarılı bir entegrasyon hakkı” sağlanacak.

Yasa, sığınma prosedürlerini Fransa’ya girdikten sonra maksimum işlem süresi şu an 120 gün olan şartı 90 güne indirerek hızlandırmak üzere tasarlandı. Tasarı, son oylamada 11 çekimser oya karşı 25 ve lehte 100 oyla kabul edildi. Senato, ilk olarak tasarıyı reddetse de Macron’un partisi büyük çoğunluğu elinde tuttuğu için yasa geçti. Fakat bu tasarı, Macron’un kendi kampında bölünmelere neden oldu.

İdari engellerin üstesinden gelmek için harcanan sürenin kısaltılmasının yanında, bir iltica talebinde bulunma süresi 11 aydan 6 aya indirildi. Ayrıca yasa, reddedilenlerin sınır dışı edilmesini ve davet kazananların ise kabul edilmesini de kolaylaştırmakta. Yasa uygulamaları 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.