Macron’dan Belçika’nın F-35 kararına eleştiri

0

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün Slovakya’nın başkenti Bratislava’da yaptığı açıklamada, Belçika’nın AB yapımı Eurofighter Typhoon savaş uçağı yerine, Amerikan yapımı F-35 alma kararının “stratejik açıdan Avrupa’nın çıkarlarına aykırı olduğunu” kaydetti.

Belçika hükümeti Perşembe günü, 2023 yılından itibaren elindeki ABD yapımı F-16 uçakları, Lockheed Martin şirketi tarafından üretilen radara yakalanmayan hayalet uçak F-35’le değiştireceğini açıklamıştı. Brüksel bu uçaklardan 34 adet sipariş etmeyi planlıyor.

Belçika Hava Kuvvetleri’nin yeni savaş uçağı ihalesi için Avrupa konsorsiyumunun geliştirdiği Eurofighter Typhoon’un yanı sıra Fransız Dassault firmasının Rafale adlı uçağı da masadaydı.

Emmanuel Macron “Söz konusu seçime üzüldüm. Sadece Rafale teklifi değil, Eurofighter, gerçek bir Avrupa teklifi de masadaydı” şeklinde konuştu.

Macron “Bu seçim Belçika’da uygulanan prosedür ve siyasi kısıtlamalarla alakalı, ancak stratejik açıdan Avrupa’nın çıkarlarına aykırı” ifadesini kullandı. Fransa Cumhurbaşkanı “Avrupa’nın, bunu göze alan bütün ülkelerde Avrupa savunma sanayisi için hakiki bir kapasite geliştirmesi gerekiyor” dedi.

Belçika Başbakanı Charles Michel, Belçika’ın kararıyla ilgili eleştirilere, ülkesinin savunma ihtiyaçlarını karşılamak için hem Avrupa ile hem de ABD ile çalıştığını belirterek yanıt vermişti.

AB, özellikle ABD’de başkanlık koltuğuna Donald Trump’ın seçilmesi ve İngiltere’nin Birlik’ten ayrılma kararının ardından, daha bağımsız bir savunma yapılanması oluşturmayı hedefliyordu.

AB’nin 23 üyesi geçen yıl savunma alanında daha sıkı işbirliği ve koordinasyon için kısaca PESCO olarak adlandırılan “Daimi Yapılandırılmış İşbirliği” savunma anlaşmasına imza atmıştı. Almanya ve Fransa’nın başı çektiği anlaşmayı Belçika da imzalamıştı.

kaynak:dw