Maldivler’in Çin Yanlısı Başkanı Seçimleri Kaybetti

0

Henüz Maldivler Seçim Komisyonu kazananı resmi olarak duyurmasa da raporlara göre Maldivler’de yapılan başkanlık seçimlerini Çin’e yakın olduğu bilinen Abdulla Yameen kaybetti. Seçimi kazanan ise Ibrahim Mohamed Solih oldu.

Uluslararası dengeler açısından bakıldığında, seçim sonuçları en çok Hindistan’ı memnun etti. Zira Yameen’in mağlubiyeti, Hindistan’ın bölgenin liderlik vurgusunu artırmasını sağlamış oldu. Diğer yandan, Hindistan’ın Maldivler’in yeni liderini kutlayarak, demokrasi ve hukuk yönetiminin kazandığına dair ifadeleri ise yine komünist Çin’e karşı demokratik Hindistan’ın dış politikasının önceliklerini yansıtır cinstendi.

Hindistan’ın Maldivler ile ilişkileri Yameen’in 5 Şubat’ta ülkede olağanüstü hâl ilan etmesiyle gerilmişti. Yameen’in olağanüstü hâl ilan etme kararının ardında ise, büyük çapta eleştirilen davalarda suçu kanıtlanan bir grup muhalefet liderinin Yüksek Mahkeme tarafından serbest bırakma emri vardı. Yameen yönetiminin bu kararının ardından Hindistan, hükümete olağanüstü hâl durumuna son vermesini belirtmiş ve siyasi tutukluları serbest bırakarak seçim ve siyasi sürecin güvenilirliğini geri kazanması konusunda uyarıda bulunmuştu. 45 gün sonra olağanüstü hâl sona erdi, fakat Temmuz ayında Hindistan, başkanlık seçiminin parlamento ve yargı da dahil olmak üzere demokratik kurumların özgür ve şeffaf bir şekilde çalışmalarına izin vermeksizin seçim duyusundan endişe duyduğunu dile getirmişti. Gerçekleştirilen seçim sonucu M. Solih’in zaferi ise Hindistan’ın endişelerini yok etmiş görünüyor.