Malezya’da Okul tatilleri, Turizm Mevsimine Göre Ayarlanacak

0

Haber -Yorum

Malezya Turizm, Sanat ve Kültür Bakanlığı, turizm merkezlerinde aşırı kalabalıklığı azaltmak için  okul tatillerine ilişkin yeni  bir çalışma raporu hazırladı.

Bakan yardımcısı Muhammed Bakhtiar Wan Chik, okul tatillerinin mart, haziran ve eylül aylarında ve yılda sonunda  uygulanmayacağını söyledi.

Bakan, bakanlığın, birbirinden farklı okul tatillerinin kuzey, güney ve doğu kıyılarına bölündüğünü ve bu üç farklı bölgedeki okulların farklı haftalarda açılıp kapanacağını söyledi.

Benzer uygulamanın  Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’da uygulandığı için yeni bir şey olmadığını da ekledi.

Bakhtiar, “Bu konuyu yetkili kurulumuzda konuştuk ve şimdi teklifimizi güçlendirmek için gerekli verileri hazırlıyoruz.“Bu çalışma kağıdını, paydaşlarımızla tartıştıktan sonra Eğitim Bakanlığına sunacağız.

“Bunu yaparak, Cameron Highlands ve Melaka’da olduğu gibi, turizmin sıcak noktalarındaki aşırı kalabalıklığın azalacağını e ülkedeki yurt içi turizmin büyümesine yardımcı olabileceğine inanıyoruz,” dedi.

Bakhtiar, turizmin ülkenin ekonomik büyümesine önemli bir katkıda bulunduğunu ve ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasına (GSYH) yüzde 14,9 oranında katkısı olduğunu söyledi.

Bakan,“Turizm endüstrisinde çalışan yaklaşık 3,2 milyon Malezyalıya sahibiz, bu da geliştirmemiz gereken önemli bir sektör.Bu uygulama  ile düzenli bir yerli turist akıntısına sahip olacaklar” belirti