Mavi Marmara saldırısıyla ilgili flaş iddia

0

İsrail televizyonu Kanal 10’un haberine göre, İsrail, Mavi Marmara saldırısında ölenlerin ailelerine 20 milyon dolar tazminat ödeyecek. Al Jazeera’ye konuşan üst düzey Dışişleri yetkilisi ise İsrailli yetkililerle İsviçre’de görüşmeler yaptıklarını doğrulasa da “İsviçre de görüştüğümüz doğru. Ama ilişkiler onarılmadı. Fakat bunun yakın olduğunu söyleyebilirim.” dedi. Başka bir Dışişleri kaynağı da son günlerde görüşmelerin sıklaştığını, üst düzeyde yürütüldüğünü ve artık daha da üst düzey imzaya kaldığını söyledi. Büyükelçilerin çok yakın zamanda gönderilmesi bekleniyor.

İsrail basınına göre taslak halindeki ön anlaşmada yer alan maddeler ise şu şekilde:

-Ülkeler, büyükelçilerini yeniden görevlendirecek.

-Türkiye, parlamentodan bir yasa geçirecek. Bu yasa sayesinde Mavi Marmara saldırısına katılan İsrail ordusu subay ve askerlerine karşı açılan bütün davalar kapatılacak. Yeni davaların açılması da engellenecek.

-İsrail, Mavi Marmara saldırısının kurbanları için fon oluşturacak. Saldırıda ölen ya da yaralananlar için 20 milyon dolarlık tazminat ödenecek.

-Gush Etzion’da 3 yerleşimci gencin kaçırılıp öldürülmesi olayının arkasında olan ve -İstanbul’da ikamet eden Hamas üyesi Salah Aruri Türkiye’den sınırdışı edilecek. İsrail, -Aruri’nin Batı Şeria’daki Hamas mensuplarını yönlendirdiğini iddia ediyor. Anlaşma kapsamında Hamas’ın Türkiye’deki aktivitelerine de genel olarak sınırlama getiriliyor.

-Bu anlaşmada yazılı yer almasa da, Türkiye ile İsrail doğalgaz konusunda görüşmelere başlamak için prensipte fikir birliğine vardı. Bu kapsamda Türkiye İsrail’den doğalgaz alacak. Ayrıyeten İsrail’in, Avrupa’ya gaz ihracatına imkân verecek bir boru hattının -Türkiye’den geçmesi için izin verilecek.

GÖRÜŞMELER YAKIN ZAMANDA BAŞLAYACAK

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye-İsrail anlaşmasına ilişkin olarak yakın zamanda görüşmelerin başlayacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Türkiye-İsrail arasındaki görüşmelerin yakın zamanda başlayacağını bildirerek, görüşmelerin kısa zamanda sonuçlandırılması için çalışacaklarını ifade etti.