Meclis Başkanından Yeni Anayasa İçin İlk Adım

0

Meclis Başkanı İsmail Kahraman liderlere yazdığı mektuba 25 Ocak’a kadar yanıt vermelerini istedi. Kahraman, liderlerden komisyon için üçer üye bildirmelerini de mektubuna ekledi.

Kahraman, liderlere gönderdiği tek sayfalık mektupta:

Siyasi partilerin seçim beyannamelerinde Anayasa değişikliği vaadinde bulundukları bilinmektedir. Bugüne kadar yapılan kısmi değişiklikler bütüncül bir bakış açısının bulunmayışı yüzünden ihtiyaca cevap vermemiş Anayasa’daki 177 maddenin 113’ü değiştiği halde toplumda istenen memnuniyet oluşmamıştır. Anayasanın yeniden ele alınması bir zaruret olduğu yönündeki bir kanaatte farklılaşma oluşmamıştır. Anayasa çalışmalarını tekrar ela almak ve toplumun beklentilerine uygun olarak hukuk devleti ve çoğulcu demokrasi ilkelerine dayalı yeni bir anayasa taslağının Meclis’e getirilmesi gayesiyle, makul sürede çalışmalarını tamamlamayı hedefleyen bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulacaktır.”

Kahraman, “Anayasa çalışmalarını tekrar ela almak ve toplumun beklentilerine uygun olarak hukuk devleti ve çoğulcu demokrasi ilkelerine dayalı yeni bir Anayasa taslağının Meclis’e getirilmesi gayesiyle, makul sürede çalışmalarını tamamlamayı hedefleyen bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulacaktır”