Medeniyete Yönelen Otomobiller

0

 

Mercedes-Benz’in ilk aracı

İnsanoğlunun birbiri ile olan mücadelesi onu hep daha hızlı olmaya itmiştir. Teknolojinin kazandırdığı imkanlar sayesinde hızlı olabilme kabiliyetini kazanan milletler, dünya tarihine yön vermiştir. Almanya, ABD, Japonya, Fransa ve Güney Kore devletlerinin bugünlerde popüler olmasını sağlayan araçlardan biride otomobillerdir. Otomobillerin varlığı savaşlarda askerlerin hızlı bir şekilde yol almasını sağlayarak manevra kabiliyetini arttırmıştır. İki dünya savaşı başlatan Almanya’ya gözlerimizi çevirdiğimizde dünyanın en büyük otomobil üreticisi olduğunu görmekteyiz.  Birbirleri savaşarak, bir çok şehrinin yok olmasına sebep olan ABD ve Japonya ise günümüzün diğer güçlü otomobil üreticisidir. Savaşlardan sonra güçlenme arzusu ile teknolojik gelişim gösteren devletler, sanayi devriminin etkisi ile ulaşımda çığır açacak buluşlar gerçekleştirmiştir. Otomobillerin topluma sağladığı kolaylık ve hızın ülkelerdeki büyümeyi tetiklediği görülmüştür. Otomobil sayesinde hareket kabiliyeti artan insanoğlu, mesafelerin önemsizleşmeye başlaması neticesinde şehirleşme sürecini hızlıca tamamlamış oldu. Otomobil teknolojisi, ülke sınırları içerisindeki vatandaşların birbirleri ile olan ticaretindeki uzun zaman kayıplarını ortadan kaldırdı. Otomobiller sayesinde ulaşım problemini çözen ülkeler şehirleşme süreçlerini tamamlayarak ticarette etkili olmaya başladılar.

 

Ford’un ilk otomobili: Model T

Savaş sürecinde askere manevra kabiliyetini arttıracak hız kazandırmak için kurulan otomobil fabrikaları, savaş sonrasında sivilleşerek otomobilleri halkın kullanımına sundular. Dünyada otomobil üretimine ilk adımı atan şirket 1903 yılında Henry Ford tarafından kurulan ve 5 yıl sonra model T ile piyasaya çıkan FORD olmuştur. Kendi halkına ilk olarak bu imkanları sağlayan devletler bu sayede ivmeli yükseliş dönemlerine girdi ve yeniden dünya gücü haline geldiler. Günümüzde dünya otomobil pazarı, üretici ülkelere büyük ticari kazançlar sağlamaktadır. Almanya 369  milyar dolar ile en fazla otomotiv ticareti gerçekleştiren ülke olurken, diğer Avrupa ülkeleri listenin üst sıralarında yer bulamadı. Çin ve Meksika’da görülen otomobil atılımları da dikkatleri çekti.

 

 

Toyota’nın ilk otomobili Model AA (1936

 

Otomotiv sektörü için Castrol Global Ticaret Barometresi çalışmaları kapsamında hazırlanan rapor neticesinde ilk üç sırayı: Almanya, ABD ve Japonya aldı. Almanya 369 milyar dolar ile ilk sırada yer alırken, ABD 270 milyar dolar ile ikinci, Japonya 181 milyar dolar ile üçüncü, Çin 124 milyar dolar ile dördüncü, Fransa 114  milyar dolar ile beşinci sırada yer alırken bu sırayı; Meksika, Kanada, İngiltere, Güney Kore ve İtalya takip etti.

 

2019 yılı beklentilerini incelediğimizde öne çıkan ülkeler arasında dikkati en çok çekenler Meksika ve Çin olmuştur. Dünyanın fabrikası konumunda olan ve ucuz iş gücü sayesinde düşük maliyetler ile araç üretiminde yaklaşık yüzde 10 büyü beklenen Çin dünyaya meydan okuyor. Çin’in en yakın rakibi şuan Asya pazarı üzerindeki hakimiyeti elinde bulunduran Japonya’dır. Meksika’yı incelediğimizde Latin Amerika coğrafyası üzerindeki en dikkat çekici ülke olmayı başarıyor. Düşük üretim maliyetleri ve kalifiye iş gücü Meksika’yı coğrafyasında tedarikçi konumuna getiriyor. Meksika’nın 44 ülke ile imzaladığı serbest ticaret anlaşması ve ABD’ye komşu olması bu üstün başarısının sebepleri arasında yer almaktadır.

1938 VW Beetle

 

Otomobil pazarının en etkili isimi hiç şüphesiz ki 4 büyük markası ile Almanya oluşturmaktadır. Almanya’nın bugünkü küresel markaları: Mercedes-Benz, Volkswagen, BMW ve Audi şirketleridir. İçten yanmalı motoru ilk olarak Mercedes-Benz üretmiştir. Türkçe karşılığı ‘Halkın Arabası’ anlamına gelen ve Adolf hitler tarafından kurulan Volkswagen dünyanın en güçlü otomobil fiması konumunu korumaktadır. Volkswagen, 2. Dünya Savaşı yıllarında Almanya için füze ve kara araçları üretti. Dünya genelinde su soğutmalı araçlar kullanılırken, Volkswagen ilk hava soğutmalı motoru geliştirmiştir. Savaş sırasında Su soğutmalı motorlar Rusya’nın soğuğunda arızalanınca, Volkswagen hava soğutmalı motorları Rusya’ya karşı etkili olmak için geliştirmişti. Volkswagen bünyesinde: Audi, Seat, Skoda, Bentley, Bugatti, Lmborghini, Porsche, Scania, MAN ve Ducati şirketlerini bulundurmaktadır.

BMW’nin ilk otomobili 3/15 PS

Audi’nin ilk otomobili Horch Tonneau