Meksika ve Kanada Nafta’nın Devamını Talep Ediyorlar.

0

ABD ekonomide herkese savaş açtığı var olan ticari yapıları da yıkmaya çalışıyor.

Meksika ve Kanadalı yetkililer  ABD’nin Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) spekülasyonu devam etmesinden rahatsız olduklarını bildirdiler.

Mexico City’deki bir toplantıdan sonra Ekonomi Bakanı İldefonso Guajardo ve Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, 24 yıllık anlaşmayı güncellemek için bir anlaşmaya varılabileceğinden hala iyimser olduklarını söyledi.

Üçlü (ABD,Kanada,Meksika) ticaret tartışmaları geçtiğimiz Ağustos ayında başlamış ve 2017 yılı sonunda sonuçlandırılması planlanmış, ancak otomotiv sektörü için menşe kuralları gibi önemli konulardaki farklılıklar nedeniyle sürünceme de kalmıştı.

Üçlü görüşmeler, ABD ‘nin Meksika ve , çelik ve alüminyumlarına gümrük vergisi  koyma kararından kaynaklanan artan ticaret gerilimi nedeniyle durdu .

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’ye daha iyi bir pozisyona varılamaması durumunda NAFTA’dan çekilmek tehdit de bulunmuştu.

Geçtiğimiz ay, Meksika ve ABD ile yapılan iki ayrı ticaret  anlaşmasının üçlü anlaşmanın yerini alabileceği fikri tekrar taraflar arasında belirdi.

Ancak, 20 Temmuz tarihli cumhurbaşkanı seçilen Andrés Manuel López Obrador  Trump’a yazdığı mektupta “Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın başarılı bir şekilde yeniden müzakere edilmesinin, Amerikalı ve Meksikalı  için daha fazla iş ve daha yüksek ücretlere yol açacağına inanıyorum.”dedi