Miami Vice / Narcotics Biriminin 2 Özel Dedektifi Ve Ekibi, Suç Örgütlerine Karşı : Kanun Namına

0
Orjinal adı ile Miami Vice, 1984-1990 yılları arasında çekilen, sinematografi tekniğini ilk olarak kullanarak sinema ekolünü dizi sektörüne taşımış, şarkı ve fon müzik unsurunu ciddi anlamda ilk kez kullanarak müzik ile iç içe çekilmiş, dünyanın pek çok ülkesinde yayınlarak popüler olmuş kült bir efsanevi suç – polisiye – aksiyon – drama dizisi olup 5 sezon, 111 bölüm sürmüştür. Günümüze yakın zamanlarda bir dönem tekrar yayınlanmaya başlayan dizi, çeşitli özel dijital platformlarda yayınlanıp tamamlanmıştır. Florida Eyaletinin Miami şehrindeki Vice/Narcotics Birimi ile Suç Örgütleri arasındaki amansız mücadeleyi konu alan dizi, şarkıları, fon müzikleri, otomobilleri, sürat tekneleri, yatları, timsah Elvis’i, konuk oyuncuları, kostümleriyle 80 ‘lerin son dönemine fakat asıl olarak Türkiye ‘de 90 ‘ların sonuna 2000 ‘lerin başına damgasını vurmuştu. Yapımın Proje Tasarımı ve senaristliğini Anthony Yerkovich yapmıştır. Fon müziği bestecileri, başta Jan Hammer, Tim Truman, John Petersen ve ekibidir. Yönetici -Yapımcılar, yine başta efsane isimlerden Michael Mann, Dick Wolf, Anthony Yerkovich, George Geiger, Robert Ward ve Richard Brams’ tır. Yapımcılığını NBC Universal / Michael Mann Prodüksiyon / Üniversal Stüdyoları üstlenmiştir. Dağıtıcı firma da NBC Universal Television Distribution’ dır. Başlıca rolleri Don Johnson ( Sonny Crockett ), Philip Michael Thomas ( Ricardo Tubbs ), Edward James Olmos ( Şef Martin Castillo ), Saundra Santiago ( Gina Navarro Calabrese ) ve Michael Talbott ( Stan Switek ) paylaşmıştır. O yıllarda dizinin kahramanları Dedektif Çavuş James ” Sonny ” Crockett ” ile ortağı Ricardo ” Rico ” Tubbs karizmanın, Dedektif Çavuş ” Gina ” Navarro Calabrese güzelliğin,  Dedektif Teğmen Martin ” Marty ” Castillo ise otoritenin sözlük karşılığı gibiydi. İtalyan moda tarzıyla döneme damgasını vurarak günümüzde de etkisini sürdürmüş, dizinin ana karakterlerinin giydikleri kıyafetler ve moda tarzı dünya çapında rağbet görüp taklit edilmiştir. Vice modası adı verilen trend dünya çapında kültleşmiştir. Don Johnson bu dizide canlandırdığı Dedektif Çavuş James ” Sonny ” Crockett karakteri ile bugünkü genç erkek modasının temellerini atmış oldu.
Don Johnson’ın ceket içine t-shirt giyip altına keten/kumaş/kot ve şalvarımsı kumaş pantolonlar (3.sezon) giymesi, 1 ve 2. Sezonda giydiği beyaz Armani veya Hugo Boss ceketler ile keten ve kumaş pantolonlar ( Spor Armani veya Hugo Boss beyaz ceket ( veya pantolonla farklı renkde bir ceket örneğin açık mavi ) içi t-shirt ve altına beyaz pantolon veya farklı bir açık renkte ceket ile altına farklı bir açık renkte kumaş veya keten pantolon ) 4. Sezonda giydiği kumaş ve keten pantolonlar ( renkleri bazen yine değişik, ceket gri iken pantolon siyah veya başka bir renk ) 5. sezonda giydiği spor Armani ve Hugo Boss ceketler,kot pantolonlar, yine aynı sezon ( 5. sezon ) giydiği yırtık kot pantolonlar, keten beyaz pantolonlar, espadril-timberland-kenneth cole ayakkabıları çorapsız giymesi ve Ray-Ban Wayfarer güneş gözlüğü ile arada ceketinin kollarını kıvırması, buna kirli sakalın sık sık eşlik etmesi ile bugünkü genç erkek modasının temellerini atmış oldu.
Diziye zamanla dünyaca ünlü pek çok isim de katkıda bulunmuştur.  Formula 1 pilotu Danny Sullivan, Chrysler ‘ın yöneticisi Lee Lacocca, Nixon kabinesinin aslarından, Watergate Skandalı nın mahkûmlarından G. Gordon Liddy, oyuncu olmayıp diziye konuk olan kişilerdir. Yine Sheena Easton, Willie Nelson, Jan Hammer, James Brown, Glenn Frey, Gene Simmons, Fiona Flanagan, Frank Zappa, Phil Collins, Miles Davis, Iggy Pop, ZZ Top, Frankie Valli, Ted Nugent, Leonard Cohen, Little Richard, U2, Bon Jovi, Iron Maiden, Guns N’ Roses, Scorpions, Kiss, Billy Idol, Aerosmith, Dire Straits, Peter Gabriel, Laura Branigan, Foreigner ve Tina Turner gibi birçok müzisyen, oyuncu olarak veya müzik vererek ; Bruce Wills, Julia Roberts, Chris Cooper, Wesley Snipes, Ed O’Neill, Liam Neeson, Melanie Griffith’ in de aralarında bulunduğu birçok ünlü oyuncu da konuk oyuncu olarak dizide yer almışlardır. Phil Collins’ in ” In The Air Tonight ” adlı parçasının, dizinin pilot bölümündeki intikam sahnesinde çalması televizyon dünyasını derinden sarsmış, ilk defa bir Pop Rock parça, bir dizinin tanıtımlarında ve dizinin pilot bölümünün patlama yapan sahnesinde sinematografik çekimlerle fon müziği olmuştur.
Şarkı diziyle tamamıyla özdeşleşerek popüler olmuştur. Steve Miller Band’ ın ” I Want To Make The World Turn Around ” parçasının da 3. sezondaki bir bölümdeki olayları anlatması dizinin tarzını ortaya koymaktadır. Dizide çalan tüm şarkılar dizideki sahnelere uyumlu olarak seçilmiş, çalan sahnelerde anlatılmak istenene fon olarak katkıda bulunmuştur. 2006 yılında bir de sinema uyarlaması çekilmiş ama diziye gösterilen ilgiye ulaşamamıştır.
Neredeyse dünyaca ünlü bütün oyuncu, müzisyen ve müzik gruplarının oyuncu olarak veya eser vererek katkıda bulunduğu bu kaliteli diziyi beğeninize sunuyorum.
İyi seyirler.