Moskova Merkez Camii açıldı

0

Rusya’nın başkenti Moskova’da Türkiye ve Rusya’nın ortak girişimiyle inşa edilen Moskova Merkez Camii’nin açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katılımıyla açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İsrail’in Filistinlilere uyguladığı ayrımcı politikalar, Kudüs’te Mescid-i Aksa’nın kutsiyeti ihlal edilerek tehlikeli bir
yere doğru götürülüyor. Bilhassa Suriye, Irak, Mısır, Libya, Yemen gibi yakın çevremiz ile bu bölgelerden kaçan insanların yöneldiği Avrupa sınırlarında tüm insanlığı utandırması gereken hazin manzaralar yaşanıyor” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova Merkez Camisi’nin açılışı sebebiyle Rusya’da yaşayan tüm Müslümanları tebrik etti ve rekonstrüksiyon çalışmalarında katkısı olan herkese teşekkür etti.

Vladimir Putin,”Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Mahmud Abbas, sevgili misafirler, Moskova Merkez Camisi’nin açılışı sebebiyle herkesi en içten dileklerimle tebrik ediyorum. Bu Rus Müslümanları için büyük bir olay. Moskova’nın en eski camilerinden biri tarihi yerinde yenilendi. Bu cami Avrupa’nın en büyüğü haline geldi ve yeni gelişmiş muhteşem ve çok uluslu bir ülkenin başkentine yakışır bir hal aldı. Bu binanın yapımında katkısı olan herkese teşekkür etmek istiyorum. Türkiye ve Kazakistan hükümetlerine caminin rekonstrüksiyon çalışmalarına sağladıkları katkılar sebebiyle minnettarız. Merkez Camisi’nin Moskova ve tüm Rusya’da yaşayan Müslümanlar için en önemli manevi yer haline geleceğinden eminim.” Aynı zamanda Putin, herkesin Kurban Bayramı’nı da kutladı.