Muhteşem Su Sanatı “Rainwork”

0

Son zamanlarda çeşitli materyaller kullanılarak yapılan sanat eserleri oldukça dikkat çekmekte. Bunlardan biri de su ile yapılan ve “Rainwork” veya “Waterart” gibi isimlerle anılan bir teknik.

Norveçli Dino Tomic’te alışılmışın dışında eserler ortaya koyan bir artist. Bugüne kadar ışıkla, ısıyla ve su ile ortaya çıkan yapıtlar oluşturmuş. Bunun için barut ve ateş gibi materyaller kullanırken aklına su gelmiş ve araştırdığında “Rainwork”  tekniğini keşfederek uygulamaya koyulmuş.

Videoda tekniğin nasıl kullanıldığı ve nelerle yapıldığını kendisi de anlatıyor. Öncelikle tasarım için bir şablon gerektiğini ve resmi çizerken buharlaştığı için çok hızlı olunması gerektiğinden bahsediyor. Resim bittikten sonra kuruduğunda görünmüyor, ancak üzerine su döküldüğünde tasarım ortaya çıkıyor. İşin can alıcı noktası da burası elbette. Görüntüler izlenmeye değer.

Ancak bu sanat eserlerinin belli bir süresi var. 2ila 4 ay arasında bu yapıtlar maalesef etkisini kaybetmekte.

Dino neden sürekli farklı materyaller arayarak sanatını icra ettiğini ise sürekli aynı şeylerden sıkıldığı için farklı şeylere yöneldiği şeklinde açıklıyor. Ayrıca insanın isterse her şeyi yapabileceğini, yeter ki istemesi gerektiğini belirterek, izleyenleri hayalleri doğrultusunda teşvik etmeyi unutmuyor.

Bu güzel eserleri yakından görmek isteyenler Dino’nun instagram hesabını takip edebilirler. Su ile yapılan çalışmalarının yanında çok daha başka ve başarılı eserleri de mevcut. Şimdi sizi video ile baş başa bırakıyoruz.