Musul’da Türk Askeri IŞİD’e karşı operasyonel bir görev üstlendi

0

Irak ve Türkiye arasında Musul tartışmaları sürerken Türkiye’den önemli bir hamle geldi…

Askerin kuzeye intikalinin “yeni düzenleme” kapsamında yapıldığı bildirildi. Edinilen bölgeye göre, asker sayısının arttırılması kararını da etkileyen Musul’daki yeni görevlerden biri Musul Barajı’nın IŞİD tehdidinden korunması. Bugüne kadar birçok kez Musul Barajı’na saldıran IŞİD örgütünün, barajı ele geçirmek üzere yeni bir saldırı hazırlığında olduğu istihbaratı üzerine harekete geçildi. Barajı Türk askeri, eğittiği peşmerge güçleri ile birlikte koruyacak. Türk askeri böylelikle Musul’da IŞİD’e karşı operasyonel bir görev üstlenmiş oldu.

Musul Barajı’nı eğittiği peşmergelerle birlikte koruyacak Türk askeri, Musul’da IŞİD’e karşı ilk operasyonel bir görev üstlenmiş oldu.

Musul’daki eğitim faaliyetleri kapsamında askeri varlığını artıran Türkiye, Başika’daki Türk askerinin bir kısmını Irak’ın kuzeyine konuşlandırdı. İntikalin, bölgedeki askeri ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak “yeni bir düzenleme” kapsamında yapıldığı, Kuzeye kaydırılan askere, IŞİD tehdidi altındaki Musul Barajını koruma görevi verildiği bildirildi. Irak’tan asker çekmeyen Türkiye’nin bu adımı, Irak merkezi hükümetine karşı bir iyi niyet hamlesi olarak algılanırken, kararın, Irak Merkezi Hükümeti ile varılan herhangi bir anlaşmaya dayanmadığı öğrenildi.

Öte yandan Türk askerinin Musul’da artan sayısından rahatsızlık duyan İran’ın “askerleri geri çekiyorum” açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre bölgedeki İran askeri varlığı yaklaşık 3 bine ulaştı. Bölgede, Amerika, Almanya, İngiltere ve İtalya’nın da askeri varlık gösterdiği belirtildi. 400’e yakın Alman askerinin yanı sıra sınırlı sayıdaki İtalyan askerinin de eğitim faaliyetleri yürüttüğü kaydedildi