Bir ABD li Müslümanın Gözünden “Namaza Hazırlık Mekandan Geçer.”

0

 

Amerika’dan yaşayan bir Müslümanın oradaki Müslüman topluluklarda gördüğü artı ve eksileri kaleme aldığı bu makaleyi sizinle paylaşmak istedim.İyi Okumalar

Editör

 

Çocukluğumdaki cami hatıraları; kutsal mekan fikrini pek yansıtmıyordu. Kendimizi ısınmak için ileri geri şiddetle sallıyorduk. Kur’an okunduğu zaman ağzımızdan çıkan  nefesimizi görebiliyorduk. Kışın nemli küflü duvarlar (ve arada sırada mantar büyümesi) ile bodrum da ibadet ediyorduk. Yaz aylarında ise burası boğucu oluyordu.O yüzden mabet değince ben boğucu ve çok soğuk anları anımsıyorum.

Evde, tek kutsal nokta, hızlı ritüel için yeri  belli eden seccadeler   yerleştirilip hızlı kılınan namaz. Bir genç olarak, camiye gitmeyi bıraktım. Genç bir kadın olarak, uykumda uyuyamadığım zamanlarda  uyumak için dualar ettim.

Geçenlerde kendimi ailemle birlikte yaşadığım mahallenin camisinde buldum. Bazı şeyler değişti: bayanlar bölümü maalesef bodrumda hala en azından engelli erişime sahipken, görebileceğim nem ya da mantar yoktu. Ancak, dua sırasında dikkatimi elektrik süpürgesiyle karşı karşıya olduğum gerçeği idi. Makina dikkati dağıtmıştı. İç  temizliğin kanıtlarını görmekten mutlu olsam da, vakumun mihrabın yanında durduğu gerçeğinden azda olsa ilham aldım.

Kısa bir süre sonra farklı stkların düzenlediği bir dizi İslam konferansına katıldım. Geniş bir yelpazede insanın varlığını, ayrıcalığı ve istediği zamanda dua etmeyi çok istiyordum. Mekânın kolaylığı ve esnekliği, daha önceki Müslüman konferans deneyimim olumlu olmadığından cesaret vericiydi. Ama mekanların içindeki namaz alanına dikkat etmemekten çok etkilendim. Bana göre, İslam hakkında konuşmak için toplandık ve topluluğumuzda daha iyi şeylerle nasıl birlikte çalışacağımızı, inancımızın temel bir yönünün ihmal edilmesini yansıtıyordu. Öyleyse, iş yerlerinin uygun (ya da uygun olmayan) köşelerini bulmak için çok alışkın olduğumuz için, günlük namazımızı kılabileceğimiz kendi mekanımıza sahip olmalıyız. Çalışma ofisimizin bir odasını namazın ruhunu hissedeceğimiz bir mescit yapmalıyız.

Konferansta temel konumuz namaz  değildi. İslam’ı kurtarmaya çalışmakla o kadar meşguldük ki, onun kalbinde olanın basit güzelliği göremiyorduk. Hz.Muhammed (SAV)  ‘Allah güzeldir ve güzelliği sever’ demiştir.

Bir arkadaş blogunda,  şunu  paylaşıyordu :Allahın güzelliği bizim tarafımıza bir cevap gerektiriyor . Allah güzel olduğu için, biz de güzelliği kendi yaşamlarımızda gerçekleştirmeliyiz. Allah güzelliği sevdiği için, biz de yaratanın güzelliğini bulmalı, takdir etmeli ve sevmeliyiz. Gerçekten de güzelliği kendimiz olmaya getirmeliyiz…

Bir konferansta bir namaz alanının benim için bu tür yansımaları tetiklemesi gerektiğini düşünmek garip gelebilir, ama ben güzelliğin ayrıntılarının verilememesinin bugün dünyamızdaki olumsuzluğa katkıda bulunduğuna inanıyorum. Allah’ın huzuruna çıkmadan önce abdest alırız, namaz kıldığımız yer, güzel olmalıdır. Yıllar önce hatırladığım gibi bir arkadaş bana namaz hazırlıklarından bahsetmişti – kendini şımartıyor, çiçekleri yerleştiriyor ve namaz için (yatak odasının köşesinde adanmış bir alan), ezan okumadan  önce mum yakıyordu . Dua etmek için dualarımı aceleye getirdiğim bir zamanda, cesaretli bir izlenim bıraktı.

Küçük şeylerin,sınırlı olan bir alana güzellik ve uyum getirdiğini öğrendim:

Temizleme – tütsü, yüzyıllardır tüm ruhsal geleneklerde, küf kokusu ve zehirli enerji alanlarını temizlemek için bir araç olarak kullanılmıştır; yüzeyleri gül suyuyla silmek, hava ve yükselmeleri yavaşça besler. Böyle bir boşluğa girmek, zihni derhal sakinleştirir ve dikkatimizi içsel kutsal bağlantımıza odaklamaya yardımcı olur. Farklı türden doğal tütsü ve mumlarla deneme fırsatı buldum, arada sırada bazı ilginç meditasyonlara neden olan buhurluğu fazla yapmaktaydım.

tertip – zihnimizi ve evimizi nasıl düzenlememiz gerektiğini öğreten bolca görüşü sahibiz, ama bilinçli alanımız olan namaz kıldığımız yeri ruhsal mirasımızın bir parçası gibi görmeliyiz. Özellikle de ayakkabıların yerleştirilmesi söz konusu olduğunda unuttuğumuz bir şey! Bir Sufi mescidinde, ayakkabı bölgesini bilinçli bir şekilde yerinde tutmaktan sorumlu biri var – tüm Müslümanların bu günlere ihtiyacı olan bir eğitim cami mekanında ayakkabılarını rast gele dağınık bir şekilde bırakıyorlar.Bunu en iyi çözenler Türkler mescitin arkasında ayakkabı raflarıyla bu işi çözülüyor.

Bilinçli abdest – camilerde dağınık ayakkabılar olmamalı.Müslümanlar neden  abdesthanelerini temiz bırakmıyorlar. Çevresel farkındalıktan ayrı olarak, ‘onu nasıl bulmak istiyorsanız öyle bırakın – veya daha iyisi’ temizlik adabından yoksun olmamalıyız. Temiz suya minnettarlık duymalı, abdest amacının bilincinde olmalı, mekana saygı göstermeli ve onu kullanan diğer kişiler olduğunu düşünerek  daha fazla ve dikkatli olmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Ses – gürültü kirliliği, çoğu zaman gözden kaçan ve takdir edilmeyen manevi işlerin başka bir yönüdür. Gürültüsüz 100 kişilik bir grupta olmanın gerçekten mümkün olduğunu gördüm. Yine, bilinçli farkındalık anahtardır, mümkünse bir grupta bir sohbeti sürdürmek, bir başkasından konuşmaktan kaçınmak ve cevap vermeyi beklemek yerine gerçekten dinlemeyi bilmeliyiz.Mescitte konuşmak değil, sessizlik esastır.

Dikkatli farkındalık bizi daha fazla mevcut, nazik ve merhametli yapar. Bugünkü dünyamızın şu anda en çok ihtiyaç duyduğu nitelikler bunlar değil midir?  Dünyada karşılaştığımız meseleler hakkında bitmek bilmeden konuşabiliriz, ama eylem – ve bilinçli olarak  merhamet ve güzelliği nasıl somutlaştırıp ifade edeceğimiz ayrıntıları  konuşmak bizi gerçekten olumlu değişime götürebilir.