Namibya’da gündem, toprak krizi ve boykot

0

Haber-Yorum

Afrika Ülkelerinden Namibya haftalardadır toprak krizi ile yatıp kalkıyor.Atalardan kalma toprakların bazı güç odaklarının ellerine geçmesi devletin onlarla işbirliği ettiği tartışmaları altında ülkedeki kabileler ve krallıklar arasında meselenin çözülmesi için toprak zirvesi düzenledi.Bazı aktivistler ise toplantıları boykot etti.Tüm bu toplantılar sonunda hükümet yetkilileri atalardan kalma toprak sorunlarının kademeli olarak çözeceklerine inanıyorlar.

Geçtiğimiz hafta ikinci toprak konferansının boykot ettiklerini açıklayan bazı sivil toplum örgütleri, atalarının toprak istilası gibi konularının konferansda  değinmeyeceğini hissettikleri için  zirveye katılmayacaklarını söylediler.

Nudo, Nangof, Nama Soykırım Teknik Komitesi, Kral Konseyinin temsilcileri, Pazartesi gününden beri, diğerleri Windhoek mekanı dışındaki  konferansta aktifler idiler.

Damara Kralı Justus // Garoëb, toprak konferansını boykot etme konusunda birlikte hareket ettiler.Ancak Pazartesi sabahı konferans katılımcıları arasındaydılar.

Aktivist Rosa Namises başlangıçta konferansı boykot etmek istediklerini  söyledi. Fakat  katılarak mücadelenin daha uygun olacağını daha uygun olacağını ifade etti. Namises, Pazartesi sabahı konferans salonunun dışındaki protestocuların arasındaydı.

“Kralı dinledim. İşte bu yüzden gösterideydim. Ayrıca  ne söyleyeceğimizi, ne söylememiz gerektiğini ve sesimizin  dinlenmesi için  kralımı dinledim. Dışarıda olsaydım, ata toprakları hakkında sorular sormak için bu platformu ele geçiremezdim”dedi.

Dün sabah oturumlarına katkıda bulunan Namises, hükümet tarafından serbest bırakılan tamamlanmamış yeni yerleşim listesinden söz etti.

“Tüm listenin serbest bırakılmasını istiyorum. Eylemciler, bakanlıkların arasındaki gizlilik içinde dolaşan gerçek liste, yani meselenin özüdür, çünkü yeniden yerleşimle ilgili sorularımızı yanıtlıyor ”dedi.

Geçen Perşembe günü, Nangof başkanı Sandie Tjaronda boykotların arkasında idi. Ancak, Pazartesi günü, Nangof’un arazi reformu çalışma grubunun toplayıcısı olan Uhuru Dempers katılımda bulundu ve hatta konferansta bir sunum yaptı.

Tjaronda’nın sivil toplum grubundan geri çekilme kararının danışılmadığını söyledi.

“Sadece bir grubu temsil etmiyoruz. Nangof içindeki diğer kuruluşlara danışılmadı. Bu, aceleci bir karardı ve biz de konferansa katılmaya karar verdiğimiz boykot duyurusunun ardından başka bir toplantı yaptık ”dedi Dempers.

Ancak Tjaronda dün, Nangof’un etkinliği boykot ettiğini, ancak bazı organizasyonların konferansa katılmak istediğine karar verdiğini söyledi.

“İyi hazırlanmış olmadığını hissettik. Tjaronda, aynı zamanda, inisiyatif alabileceğimiz konferans sonrası toplantısı düzenlemeyi de planlıyoruz.
Tartışmaları takip ettiklerini ekledi, iyi gittiğini “söyledi.