NATO ZİRVESİ SONUÇ BİLDİRİSİ AÇIKLANDI

0

Belçika’nın Brüksel kentinde gerçekleştrilen NATO zirvesi NATO devlet ve hükümet başkanlarının Brüksel’de gerçekleştirdiler.Zirvenin sonuç bildirisi açıklandı. “Müttefikler terörle mücadelede birlik ve dayanışma içinde duruyor. Gelen tehdit ve meydan okumalara karşı birlikte duruyoruz” denilen bildiride, “Türkiye’ye yönelik tehditlere karşı önlemleri artıracağız. Terörle mücadelede dayanışma içerisindeyiz. Güney sınırından gelen tehditleer karşı önlemleri artıracağız.” ifadesi yer aldı.

Sonuç bildirisinde “Suriye’den kaynaklanan balistik füze tehdidinin izlenmeye değerlenmeye devam edileceği” belirtilirken, “Güneyden kaynaklanan ve giderek artan güvenlik tehditlerine yanıt vermek için Türkiye’ye uyarlanmış güvence tedbirleri aslında tüm ittifakın güvenliğine katkıda bulunmaktadır ve bu tedbirler bütünüyle uygulanacaktır.” denildi.

NATO liderleri ayrıca, savunma harcamaları hedefleri konusundaki “sarsılmaz bağlılıklarını” vurgularken, Rusya, İran ve Kuzey Kore’den yönelen “tehditlere” de dikkat çekti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ittifak üyelerinin savunma harcamaları konusunda yaptığı eleştirilerin açıkça dikkate alındığı bildiride “İttifak üyeliğinin masraflarını ve sorumluluklarını paylaşma konusundaki dengeye bağlıyız” cümlesi yer aldı.

NATO müttefikleri, Rusya’nın son dönemdeki adımlarının “istikrar ve güveni azalttığını” ve İngiltere hükümetinin Salisbury kentinde düzenlenen kimyasal maddeli suikastın arkasında Rusya’nın olduğuna dair değerlendirmesi konusunda Londra’yla “dayanışma içinde olunduğunu” vurguladı.

Zirvede ayrıca, Makedonya’nın NATO’ya giriş müzakerelerine başlaması için davet edilmesi kararı alındı.

Merkel ve Trump’ın atışması

Zirve öncesinde ABD Başkanı Donald Trump ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in birbirlerini kast ederek yaptıkları açıklamalar tartışma yaratmıştı.

Almanya’yı NATO bütçesine yeterli desteği vermemekle suçlayan Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Almanya’nın Rusya’dan satın aldığı doğalgazın bir güvenlik endişesi yarattığını ifade etmiş ve “Almanya’nın tamamen Rusya tarafından kontrol ediliyor olması NATO için çok kötü bir şey” demişti.

Zirve için Brüksel’e giden Merkel ise, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, gençlik yıllarını Doğu Almanya’da geçirdiğini hatırlatarak, “Almanya’nın bir bölümünün Sovyetler Birliği tarafından kontrol edilmesini bizzat yaşadım. Bugün özgür bir ülke olduğumuz için çok memnunum… Bağımsız bir şekilde kararlarımızı alıp bağımsız politikalarımızı geliştiriyoruz” diye konuşmuştu.

Trump, Almanya’nın toplam enerji tüketiminin yüzde 70’inin Rusya’dan ithal edildiğini iddia ederken, Merkel bu oranın yüzde 20 olduğunu söylemişti.

Trump zirve öncesinde paylaştığı Twitter mesajında ise “NATO üyeleri DAHA FAZLA ödeme yapmalı. ABD DAHA AZ. Çok adaletsiz!” demişti.

Avrupa’daki müttefiklerine daha önce de benzer eleştiriler yönelten ABD’ye, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk’tan da sert bir yanıt geldi.

Trump’ı “neredeyse her gün Avrupa’yı eleştirmekle” suçlayan Tusk, “Sevgili Amerika, müttefiklerinin değerini bil, neticede çok müttefikin yok” dedi.

Tusk, AB ülkelerinin Rusya’dan daha fazla ve Çin’e yakın miktarda savunma harcaması yaptığını da ekledi.

ABD’nin AB’den daha iyi bir müttefiki olmadığını ve olamayacağını belirten Tusk, 11 Eylül sonrasında Avrupalı askerlerin Afganistan’da öldüğünü hatırlattı.

Tüm üyeler harcamalarını artırıyor

Trump, NATO zirvesinin haftaya Pazartesi günü Finlandiya’da Rusya lideri Vladimir Putin ile yapacağı görüşmeden daha zor olabileceğini söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump, diğer NATO ülkelerinin ABD’den faydalandığını, askeri harcamalarını yüzde 2’ye çıkarma sözünü yerine getirmediğini söylüyor. NATO üyeleri arasında geçen yıl bu hedefi tutturan yalnızca ABD, Yunanistan, Estonya, İngiltere ve Letonya bulunuyor.

Ancak NATO, bu ülkelerin sayısının bu yıl içinde 8’e çıkmasını beklediğini açıklamıştı.

Soğuk Savaşın en yoğun olduğu dönemde Avrupa’da 400 binden fazla ABD askeri vardı. Bugün Türkiye de dahil Avrupa’daki ABD askeri sayısı 60 binin üzerinde.

En çok Amerikan askeri sırasıyla Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya’da bulunuyor.

İkili ticaret

ABD’nin AB’den ithalatı, AB’ye ihracatından daha fazla. Bu durumdan da şikayetçi olan Trump, “Hem çiftçilerimizin, işçilerimizin ve şirketlerimizin Avrupa’da iş yapmasını imkansız kılıyorlar hem de onları NATO aracılığıyla savunmamızı istiyorlar” diyor.

Trump geçen ay AB, Kanada ve Meksika gibi müttefiklerinden çelik ve alüminyum ihracatına yeni gümrük vergileri getirmiş, AB ise buna motosiklet ve portakal suyuna gümrük vergisiyle yanıt vermişti.

İleriki süreçte ABD ile AB’nin fikir ayrılıklarınındaha da çok artması ve ekonomik savaşın  ve hamlelerin olması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Trump bugünkü toplantının ardından dört günlüğüne İngiltere’ye gidecek.

kaynak:bbc türkçe