Nato Zirvesine Giderken Müttefikliğin Sorgulanmasında S-400 Krizi-I-

0

3-4 yıldır Türkiye’nin Rusya’dan S 400 Füze savunma sistemini alma kararı ile birlikte Türkiye, Rusya,ABD ve NATO arasında görünmeyen bir savaş başladı.Bu savaşta herkes fotoğrafa kendi tarafından bakmaya devam ediyor.Bizde Herkesin  kendi baktığı taraftan resme bakmaya çalışacağız. Ortak kesişmeler var mı yok mu sorusuyla NATO içerisindeki Müttefikliğin geleceğini de cevap aramaya  çalışacağız.

Türkiye Açısından S 400 Gerekliliği Ve Müttefikliğin Sorgulanması

Türkiye son yıllarda izlediği aktif dış politika ile dostlar kazanırken bölgesinden giderek, düşmanları da artmaya başladı.Bu düşmanları askeri manevra ve üstünlükleri zaman zaman Türkiye’yi zor durumda bıraktı.Özellikle Türkiye’nin Suriye konusunda aktif politika izlemesiyle önceleri sınırdaki İŞİD militanları arkasında PYDlilerin Türkiye’ye karşı füze kullanmaları, Kilis ve çevresinde yaşanan ölümler Türkiye’yi füze savunma sistemleri konusunda arayışa itti. Türkiye’ye doğal olarak  NATO’dan füze savunma sistemleri istedi.NATO, Almanya, Hollanda ve İspanyadaki Patriotlarını  Türkiye’ye gönderdi.İki yıl sonunda sözde müttefikler füzelerini toplayıp gittiler.Türkiye’nin derdine çare olamadılar.Bunun üzerine Türkiye başta Suriye,Ermenistan ve İran’la ,Rusya’nın  kendisine yönelik füze sistemlerine karşılık   füze savunma sistemi  köklü çareler aramaya başladı.

komşu ülkelerin füze menzilleri

Öncelikle NATO üyesi ülkelerle teknoloji transferi tabanlı füze üretme seçeneklerini zorladı.Üyelerde hiçbiri buna yanaşmayınca  NATO dışı füze sistemlerine sahip ülkelerle benzer amaçlı arayışlara girdi.Yapılan Uluslararası ihale sonucunda Çinlilerle birlikte füze savunma sistemi işine girilmeye karar verildi.Dünya kamuoyuyla  sonuç paylaşıldı.Başta  ABD ve NATO  ayağa kalktı.”Bu olamaz Türkiye böyle bir antlaşma yapamaz” diye baskı yaptılar.Türkiye kararından dönmeden yola devam etmeye çalıştı.Çinliler iş imza aşamasına geldiği andan itibaren Türkiye antlaşmadan çekildi.Çinliler işbirliği suya düştü.Türkiye yine NATO ülkelerine döndü.Oradan beklediği cevap gelmeyince ikinci ülkeye yöneldi.O da Rusya idi.Rusya S-400 füzeleri de o günden itibaren Türkiye’nin gündemine girdi.Rusya Putin’in gayretleriyle S-400 füze alımı ve teknoloji transferine içine alan antlaşmaya razı oldu. İmzalar atıldı. Füze alımı için tarihler belirlendi.Akabinde NATO ve ABD tarafından yine benzer açıklamalar gelemeye  başladı. “Türkiye S-400leri alamaz.” Bunun üzerine Türkiye gelişen Rusya münasebetlerinin sonucunda  Rusya’dan yana ısrarını sürdürdü.Bu sefer NATO’nun Avrupa ekibi farklı bir konsepte geçti.

Nato’nun Rıusya’ya karşı aktif olan hava sistemi

Fransa’nın Atağı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Paris ziyaretinde Macron’dan gelen Ortak füze teklifi etkili olayı başka bir boyuta taşıdı. Fransa’daki görüşmeler sırasında uzun menzilli hava savunma ve füze projesi için Eurosam ile Türk ortakları Aselsan ve Roketsan arasında süresi 18 ay olan sözleşmeye imza atıldı.Üç ülkenin geliştireceği füze programının 2020’lerin ortasında hazır olması öngörüldü. Hayalet uçaklar, insansız hava araçları ve füzelerden kaynaklanan tehditlere karşı savunma imkanları sağlaması hedeflendi. Bu yeni durum üzerine Rusya S-400 leri tesliminde zaman zaman sürünceme de bırakmasına neden oldu..Bazen “Füzeler hazır değil, bazen 2019 teslim edeceğiz.bazen de geri dönüş yok “gibi açıklamalarla füze konusunda Rusya üstünlüğün kendisinde olduğunu Batıya göstermeye başladı.Hatta son yıllarda Rusya’nın İngiltere ile arasında yaşanan krizde “Füze  olayını Türkiye’yi Batı bloğundan ayırma hamleleri olarak değerlendirenler oldu.Bu süreçte benzer açıklamalar Türkiye’den  de gelmesine rağmen füzeler  konusunda somut bir adımın atılmaması tartışmaların sürmesini tetikliyor.

Sonuçta

Türkiye’nin kendi penceresinden manzaraya baktığımızda mutlaka füze savunma sistemine ihtiyacı var.

  • Kısa vaade satın alma,uzun vaade teknoloji transferi yapması gerekiyor
  • Bu süreçte bir başka tartışma daha başladı. O da NATO nun kurucu üyesi ve ABD sonra en büyük ordusuna sahip olan  Türkiye’nin müttefiklik ilişkilerinde şimdiye kadar hep taviz veren, NATO görevlerini başarıyla uygulamasına rağmen
  • NATO ve müttefik ülkelerinin son yıllarda Türkiye karşı mesafeli durması hatta müttefiklik hukukuna bağdaşmayan açıklamalarda bulunmaları Türkiye’yi ister istemez ikilime itmeye başladı.
  • Hatta NATO varlığı dahi ilişkilerde sorgulanmaya başladı.
  • Trump NATO’ya bakışı “En fazla para veren benim ama NATO benim istediğim gibi hareket etmiyor” serzenişi
  • Rusya’nın Türkiye üzerinden NATO’yu sarsma amaçları
  • Türkiye’nin haklı istekleri sonunda NATO bu hafta içinde bazı temel kararları kendi selameti için vermek durumunda kalacaktır.
  • Ya Türkiye’nin teknoloji transferli füze isteklerini kabul edecek  ya Türkiye’nin Rusya ile yaptığı antlaşmaya ses çıkarmayacak ki bu zor görünüyor
  • Ya da bu krizi farklı bir yöntemle çözecek yoksa Füze olayı uzun vade de Türkiye’nin üyeliği ile NATO’nun geleceğinin sorgulanmasına sebep verecek bir dizi sorunların başlangıcı olacaktır.

Devam Edeceğiz…