NATO’nun Yeni Hava Gücü Stratejisi Açıklandı.

0

NATO yeni ortak hava gücü stratejisi açıkladı. Yeni bir NATO ortak hava gücü stratejisine göre, akran rakiplerine karşı savunma yapabilmeli ve siber ve uzay temelli varlıkların artan rolünü artırmayı hedefliyor

“NATO sözcüsü Oana Lungescu , “İttifak boyunca silahlı kuvvetlerin hazırlığını arttırmak için adımlar attıkça, yeni strateji, müttefik hava güçlerinin dünya standartlarında, esnek ve olası tüm ihtimallere hazır olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.”dedi.

Yeni strateji, müttefik hava kuvvetlerinin faaliyet gösterebileceği mevcut ve gelecekteki güvenlik ortamını ortaya koyuyor. On yıllardır süren ihtilafsız hava operasyonlarının yaklaşmakta olabileceğini kabul ederek, strateji, modern hava savunma sistemlerinin, siber ve elektronik savaşın, NATO hava operasyonlarını etkinliği artırılıyor. Strateji belgesinde  ayrıca, özel kuvvetler, denizcilik ve siber birimler için istihbarat ile hava gücünün daha iyi desteklenmesi için adımlar atılıyor.

NATO’nun stratejisi, müttefik hava kuvvetlerinin, ağır savunmasız ve sıkışık hava sahası da dahil olmak üzere tüm arazilerde ve ortamlarda savaşabilmesi gerektiğini savunuyor. Son karşılaştırılabilir belge olan İttifak’ın deniz stratejisi 2011 yılında piyasaya sürüldü.