Neden Buğday Unu Kullanmalıyız.

0

Özellikleri buğday unu gıdalarda bulunur. Hububat kategorisindedir. Birçok çeşitleri süpermarketlerde  mevcuttur.

Büyük tahıl ailesindendir.Sağlığımız için çalışan proteinleri, besin maddeleri ve karbonhidratları ile vücuda büyük faydalar sağlar. Birçok uzman, buğday ununun diyetleri sabote eden gıdaların bir parçası olduğunu doğrulasa da, gerçekten doğru dengeden ve tüketiminin nasıl düzenleneceği olduğu da bilinmektedir.

Buğday unu besin değeri

Proteinde 9.80 g ve 100 g başına 1.20 g yağdan oluşur. Besin maddeleri arasında K vitamini, B3 vitamini, B7 vitamini ve B9 vitamini vardır. Diğer besin maddeleri, bu tür unlardan elde edilen diğer önemli bileşenler arasında kaloriler, lifler, mineraller, kolesteroldür. Ayrıca 100 gramdan fazla vücuda fayda sağlayan 70.60 karbonhidrat içerdiğinden karbonhidrat bakımından zengin bir besindir. Düşük pürinli bir besindir. Ek olarak, 100 g buğday unu, vücut için aşağıdaki besinleri, 1 mg demir, çinko 0.78 mg, 4.28 lif, 17 mg kalsiyum, 146 mg potasyum, 10 mg iyot, 23 mg magnezyum, 2 mg sodyum.

Buğday taneleri
Vitaminleri arasında aşağıdaki oranlara dikkat etmek önemlidir: A vitamini 0 ug, B1 vitamini 0.11 ug, B2 vitamini 0.03 mg, B3 vitamini 2.33 mg, B5 vitamini 0.40 ug, B6 vitamini 0.10mg, B7 vitamini 1.10 ug, vitamin B9 16 ug, B12 vitamini 0 ug, C vitamini 0, D vitamini 0 ug, E vitamini 0.34 mg, K vitamini 32.70 ug, fosfor 108 mg. Kalorilerde 341 KCAL, 1.20 g yağ ve 0.70 g şeker.

Buğday unu, kalbe ve dolaşım sistemine mükemmel bir fayda sağlayan kolesterol bakımından düşüktür. Ayrıca, püresi olmaması, yüksek ürik asit seviyelerini koruyan kişilere fayda sağlar.

Buğday unu… Bir arkadaş mı yoksa sağlığın düşmanı mı?

Geri çekilmesi, yüksek glüten içeriği nedeniyle sıkı bir diyete başlayan insanlar için hayati önem taşır . Ayrıca, daha önce işlenmiş olan ve karbonhidrat ve şeker açısından zengin olan bu tür un ve türevlerinden kaçınarak , hızlı kilo alımı ve diyabete yol açan kan şekeri seviyeleri üzerindeki olumsuz etkiden korur .

Bazı ülkelerde, kandaki glikoz seviyesini kontrol etmek için bu tür unların diyetten tamamen ortadan kaldırılmasını savunuyorlar. Bu esas olarak diyabet hastası olanlar için yararlıdır, çünkü bu konuda insülin seviyeleri daha iyi kontrol edilir; kandaki daha düşük bir glikoz seviyesi gluten intoleransını önlemeye ve bir bağışıklık bozukluğu geliştirme olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Bu unun bir başka dezavantajı, sindirimi zor olmasıdır.

Buğday unu ürünlerinin tüketimi, diğerleri arasında burun salgısı, bulantı, ishal, hırıltı belirtileri çeken belirli bir alerji türüne neden olabilir . Ayrıca, cilt reaksiyonları ve “fırıncı astımı” bazı Latin Amerika ve Avrupa ülkelerinde yaygın hale gelmiştir.

Buğday unu ürünlerinin diyetlerden atılmasının savunucuları, günümüzde yetiştirilen buğday tanelerinin “biyolojik olarak” kötüleştiğini belirtmektedir. Bunlar hala çoğu insanı ikna etmeyen tartışmalı ifadelerdir. Bazı uzmanlar bu pozisyona destek verirken, çoğunluğu hala genel olarak insanların sağlığı için önemli bir diyet kaynağı olarak savunuyor ve savunuyor.