Netanyahu’nun Hanımı Sara Netanyahu’nun sonu hazırlıyor

0

Haber-Yorum

Düşünün Başbakansınız hanımınız devletin malını alenen har vurup harman savuruyor.Bunu göstere göstere yapıyor.Sizi hiç takmıyor.Ne yaparsınız yahut ne yapamazsınız. Netanyahu bu günlerde bu ikilemi yaşıyor.Sonunda hanımı dün itibariyle hakim karşısına çıkabildi.Ama sonuç çıkar mı ? Zor zira kadın yüzsüz.Suçları arasında sahtekarlık ve güveni kötüye kullanmakta  var.İsrail aylar sürecek sonunda Netanyahuyu koltuğun edebilecek bir sürece mi gidiyor.Yoksa Sarayı temizleyen bir hukuk garabetini olacak  göreceğiz.

Sara Netanyahu’nun avukatı Yossi Cohen’le, Pazar günü Kudüs’ün Sulh Ceza Mahkemesinde sahtekarlık ve güven ihlali suçlamasıyla hakim karşısına çıktı.

https://www.youtube.com/watch?v=VYgVjZ82EOU

Dikkat çekici olan olay  savunma hattının ne kadar tutarlı bir zemine oturması idi. Çünkü Saranın avukatı aynı zamanda İsrail’in en meşhur avukatı olan Jacob Weinroth, şu anda Başbakan Benjamin Netanyahu’yu da temsil ediyor ve Avigdor Liberman’ı 2013’te beraat ettiren savunma avukatı idi.

Weinroth, bir savunma pazarlığı yapmayı ve duruşmaya gitmekten kaçınmayı umuyordu. Ama Sara Netanyahu bir türlü uygun olmadı.

Weinroth, neredeyse hiçbir zaman kamuoyuna gülümsemedi ve savcılığa yönelik saldırıları, çoğu kez ölüme karşı savaş ilan eden savaşçı  gibi görünüyordu.

Sara Netanyahu’yu sonunda kendini ortaya çıkardı.
Bayan Netanyahu duruşma sırasında ne kadar  gergin olduğu gözlerden kaçmadı. Kocası bir gün mahkemede tanıklık ederse, o zamanda sakin olacak mı göreceğiz.Ama biliyoruz Netanyahuda karısı gibi pişgin biri. Sara Netanyahu zorlukla gülümsedi. Mahkeme salonda beklenmedik bir sürprizin onu beklediğinden hep korktu.

Başbakanın karısı, pazar günü de güven aşılamadı.

Belki de mahkeme salonundaki en önemli figür köşede hafifçe gizlendi: Ezra Seidoff.  Ust düzey başbakanın ofis yetkilisi olan ve NIS 359,000 dolandırıcılığıyla ilgili suçlamada bulunan ve Sara’nın personelinin, Kudüs’teki restoranlardan yemek siparişi vermek için devlet fonlarının kötüye kullanılmasının iddialarını nasıl örttüğü konusunda yönlendirdiği  herşey ortaya çıkaran ama suçlanan o idi.

Avukatı,  çoğunlukla  müvekkilinin haksız bir şekilde Sara’ya yakınlığı nedeniyle buna sürüklendiğinden şikayetçi olmuştu. Hemen önünde doğrudan oturan Sara ile sadece kısa bir süre bakıştılar.O kadar.

İlk günlerde olduğu gibi, sahne kuruldu ve ipuçları çürütülüyor. Ancak ana oyun henüz başlamadı.Bu dava aylarca sürmesi beklenen bir sahtekarlık davası bakalım Netanyahu bundan paçayı kurtarabilecek mi ?