Netpano Ekonomi Editörü Uyarıyor: “Yeni Bir Küresel Ekonomik Krize Doğru Gidiyoruz.”

0

Kötümser iktisatçılar, küresel ya da en azından bölgesel ekonomik krizleri duyurmakta  ün yapmışlardır. İktisatçılar her şeye rağmen uyarıları yapmak ta gecikmezler. Onlardan biri de  2008 krizini öngören Nobel ödüllü Joseph Stiglitzdir. Joseph  sayısız krizin ve sonrasında yaşanan felaket ilanlarıyla ünlüdür. Joseph şimdilerde tekrar konuşmaya ve uyarılar yapmaya başladı.

Beraber Batıyoruz.

Bizde bu uyarıları ve rakamlarla muhtemel gelecek krizi analiz etmeye çalışacağız.  Sorgulanamayacak kadar  net  olan rakamlara ve verilere zaten sonucu gösteriyor. Ekonomik büyümenin azalması ve ekonomilerin frenlenmesi her gün çeşitli coğrafyalarda gerçekleşiyor. Son çeyrekte, küresel ekonomik krize gittiğimizi gösteren  güçlü işaretler var. Dahası, küresel  kurumların verileri dikkat çekiyor. IMF, küresel ekonomik gerileme rakamlarını revize ediyor. Dünyadaki büyüme 2019 için% 3.2’ye, gelecek yıl için% 3.5’e olacağı tahminlerini tekrar güncelledi. 2008 küresel ekonomik krizinden bu yana en küçük küresel büyüme rakamları yani kısaca hep birlikte batıyoruz hazır olun uyarıları bunlar..

Krizi Tetikleyen Etkenler

Ekonomilerin doğal seyrinin ötesinde, adım adım, öngörülebilir gelişmelerde, doğrudan bir insanın katkısı vardır. Yaptırımlar, ticaret anlaşmaları, Brexit ve ABD-Çin ticaret savaşı… Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında arasındaki rekabet doğal seyri bozmaya başladılar.  1 Eylül’de ABD’nin 300 milyar dolarlık ürünlere % 10’luk bir vergi getirmesi ve Aralık’ta da yeni bir vergi için ürün kategorilerinin geliştirilmesi kararları, Çin-Amerikan ticaret dengesindeki “Dengesizliğin devam etmesi” krizi tetikleyen etkenlerden bazısı…

 

 

 

 

 

 

 

En son haberler çok endişe verici… Küresel ekonomik görünüm ve tahminlerin sadece aşağı yönlü revizyonları değil, sert bir karar düşüşlerde tartışılıyor.  Küresel ekonomilerin en az 5’inin sınırdaki rakamlarla durgunluk ya da manevra yapmakta olduğu görülüyor

Almanya’da Gerileme Sinyalleri Veriyor…

İkinci çeyrekte, dünyadaki dördüncü ekonomisi Almanya’da daraldı. Almanya,  daha az ürün gerektiren, esas olarak imalat sektörlerini hedefleyen bir ticaret savaşına giren iki devlet olan Çin ve ABD’ye daha büyük bir ihracatçı. Buna ek olarak, BT, dijitalleşme, yeni teknolojiler alanında, Almanya ABD’nin baskısı altında ve 5G pazarında Huawei’de  de tartışmaları  yaşanıyor. Dahası, AB’nin ABD devleriyle ilan edilmemiş ticari savaşında Almanya’nın ABD’de ve Çin devleriyle rekabet edebilecek güçlü bir üretici olmadığı da biliniyor.

Alman otomobil endüstrisi haberlerde tehlike sınırlarında.. Buna ek olarak, Brexit olayı Avrupa ekonomisinde ikinci ekonomisini de kaybettirdi. Esas olarak Almanya bir bütün olarak AB’yi etkiliyor.  İngiltere zaten ikinci çeyrekte, 2012’den sonra ilk kez durgunluk içinde ve resmen resesyondan kaçınmak için yaz boyunca mucizevi bir dönüş bekliyor ama olasılığı çok düşük.

İtalya da Ekonomisi de Benzer Dertlerden Mustarip

İtalya,  Salvini Yasası’nın belirlediği yeni devlet kriziyle telafi edilmesi zor bir borçla ve özellikle ünlü sıfır büyümeyle, resmi durgunluğa girme ihtimaliyle karşı karşıya. Çin de en düşük tarihi büyümeye sahipken, ABD ticaret savaşı için görünümü de iyi görünmüyor.  ABD Hazine bonosu satmak ve ABD ek ücretlerini dengelemek için tehditler yalnızca kısıtlamaların ve çöküşün bir sarmalını ilan ediyor. İki çelişen aktör, ABD ve Çin, aynı zamanda tüm küresel oyuncular içinde durumları bir örnek olarak ortada duruyor. Dünyadaki borsalar tahmin edilemezliğe ve özellikle de Amerikan-Çin ticaret savaşına tepki gösterdiler. Pekin’in Çin para birimini manipüle etme umutları da var,! Finansal düzeyde ise önlemler krizi resmen ilan ediyor. İlgili yatırımcılar gelecek 12 ayda küresel bir durgunluğu ilan eden Bank of America raporlarını öneriyorlar.

Meksika ve Brezilya’da da “S.O.S. Sesleri” Geliyor.

Meksika ve Brezilya da, artan işsizlikle birlikte sınai üretim ve zayıflar listesinde yer alıyor. Önümüzdeki haftalarda, veriler iki Latin Amerika eyaletindeki resesyonu resmen doğrulayacak. ABD Federal Merkez Bankası, türevlerin krizinin ardından 11 yıl sonra ilk kez kredi faiz oranlarını düşürürken, Avrupa Merkez Bankası Eylül ayında ekonomik teşvik finansmanının yeniden başlatıldığını açıkladı. Çin, ilk 4 yılda faiz oranlarını düşürme baskısı altında. Ve Hindistan ve Tayland’daki merkez bankaları, sadece dünyanın en iyi 20 devletinin ekonomilerini isimlendirmek için, kredi, para ve faaliyet enjekte etme arzusunda faiz oranlarını önemli ölçüde düşürüyor.  Amaç ekonomi için teşvik edici olması… Aslında Kalp krizi geçiren adama yapılan elektro şoklar bunlar.

Krizin Üç Ana Nedeni Var.

Tüm dünyadaki, veriler dünya ekonomisi için giderek daha cesaret kırıcı hale geliyor. Ve küresel krizin üç ana nedeni var: Pekin ve Washington arasındaki yatırımcı ve pazar güvenini etkileyen ticaret savaşı. IMF’ye göre, ticaret savaşının sadece devam etmesi, 2020’de küresel olarak yüzde yarım büyüme kaybına yol açtığını söylüyor. İkincisi krizlere merkez bankalarının zamanında müdahale etmemesi, pazarları ve paniği düzeltmemesi, dolayısıyla yatırımcıların olumsuz tepki vermesi konusunda büyük endişeler var. Üçüncüsü, şu ana kadar küresel ekonomiyi yükselten hizmetler sektörü, imalat üretim eğrisini keskin bir şekilde azalan bir eğri üzerinde izleyerek mevcut dünya ekonomisinin durumunu kötüleştiriyor.

Eylülde  Kriz Başlıyor Mu ?

Bu nedenle, küresel ekonomik krizlere girişi tahmin eden ve söz konusu tahminleri dinleyen ekonomistleri tarafından tahminlerine göre son anları yaşıyoruz. Eylül ayından sonra her şey için çok geç olacak. Kriz gerçekleşmeyeceğinden değil, durgunluğun bütün dünya tarafından biliniyor olmasından değil. Ve ekonomik toparlanma mekanizmaları hala tartışması ve popülistler tarafından tehdit edilen kemer sıkma politikalarından, bütünleşik küresel pazarlardan, antiglobalistler tarafından tehdit edilen, milliyetçi-egemenlerin meydan okumasından serbest ticaret, eylemler ve politikaların entegrasyonundan bunları yaşayacağız..

Son Not bu süreçte popülist politikalar izleyen ülkelerde de kronik istikrarsızlık kaçınılmaz olacaktır. Bakalım bu kriz dünyada nasıl sosyal bir kriz üretecek. Biz uyarmaya devam edeceğiz.

Ahmet Yılmaz

Netpano Ekonomi Editörü