Netpano Sizin İçin Araştırdı: Kanada, Yerlilere Yaptığı “Soykırımla” Yüzleşmeye Çalışıyor.

0

Kelimeler öylesine şok edici ki pek çok Kanadalı hala kendi ülkelerinde “apartheid”, “soykırım” ve “savaş” gibi kelimeleri kabul edemiyorlar.

Ancak, yargı sisteminde, okullarında, ırksal istismarlara yönelik yıllarca süren araştırmalar bu kelimeleri kanada için rahatlık kullanabileceğimizi gösteriyor. Senatör Murray Sinclair hiçbir zaman bu terimleri kullanmakta tereddüt etmiyor verebilecek tepkileri bildiği halde.

Senatör Murray Sinclair

Senatör,“ İnsanları rahat koltuklarından çıkarıp ve bu konuda ciddi düşünmeleri sağlama” diyor.

68 yaşındaki bağımsız senatör ve emekli hâkim, ülkesini tarihini ve kurumlarını sarsan acı verici gerçekler konusunda güçlü bir davayı savunuyor.

2009-2015 yılları arasında Kanada Doğruluk ve Uzlaşma Komisyonu’nun başkanı olarak, Kanada’daki okullarında kültürel soykırımın varlığını belgeledi. Manitoba ve Thunder Bay’deki adalet ve polislik soruşturmalarında, polis güçlerinin ırkçılığı kasten görmezden gelen yetkililerin olduğunu ortaya çıkardı.  Sinclair, Kanada hükümetlerinin Yerli halklara karşı bir “savaşa” konuşlandıklarını soykırım politikaları ve apartheid yasalarından oluşan bir ağı tanımladıklarını ifade etti..

 

1980’lerin sonlarında Manitoba’nın öncü Aborijin Adalet Soruşturmasından başlayarak yaptığı soruşturmalar, polis ve mahkemeler tarafından ihmal edilen yerli halkın ölümleri araştırıldı.

Sinclair ,1988 yılında Manitoba İl Mahkemesi baş yargıcı olarak atandığında, eyaletin ilk yerli hakimi ve Kanada’da ise  ikincisi yargıç oldu. Birkaç hafta içinde, eyaletin adalet sistemindeki Yerli halkın karşı karşıya olduğu ayrımcılığa karşı oldukça karmaşık bir soruşturmaya daldı. Onun yerli halkı engelleyen engelleri ortaya çıkarmak ve çözüm bulmak için durmak bilmeyen çalışmaları, o zamandan bu yana otuz yıl içinde neredeyse hiç durmadı.

Amacı, ülkenin tarihi hakkında öğrenmeye açık olan Kanadalılara ulaşmak – onlara “şimdi bu konuda da konuşabilecekleri hissini” vermek.

“Sadece yüzleşmek değil, aynı zamanda yardım etmekle de ilgili. Olmalıyız diyor. Senatör.

“Yetkililerle, özellikle polislerle konuşurken, polisi ırkçı olmakla suçladığımı düşündükleri çok açıktı. Ancak onlara, ırkçı olmayan kişiyi bile ırkçı bir şekilde davranmaya zorlayan inançlar, tutumlar ve politikalar üzerine kurulan sistemin kendisinin olduğunu açıkladım. Her polisi ırkçılardan kurtarsanız, yine de sistemik bir ırkçılık probleminiz olacak. ”diyor.

Ontario Sivil Polis Komisyonu (OCPC) için 160 sayfalık raporunda, polis kurulunun güç üzerindeki ırkçılığa karşı “kasıtlı bir körlük” olduğunu tespit etti. “Kurul, Thunder Bay’deki Yerli halklara karşı açık ve tartışılmaz şiddet ve sistemik ırkçılığı tanımayı ve ele almayı başaramadı” diye yazdı.

 

Yayınlanmadan iki gün önce, Polisin Yerli toplumdaki çoklu ölüm ve kaybolmalarla başa çıkmasından hoşnutsuzluğa yol açan bir soruşturmanın ardından, Bağımsız Polis Gözden Geçirme Direktörlüğü tarafından yapılan bir rapor benzer bulgulara rastlandı.

“Hâlâ maço eğilimi olan polisler diğer polis memurlarını işe alıyorlar. Polis gücünün yüzde 15 ila 20’sinin bu kafada olduğu ortada..  ”

Sayın Sinclair Kanadalıların kendi tarihleriyle ilgili gerçeği ve bu tarihin mirasını bilmelerini istiyor.

Manitoba adalet soruşturması sırasında, duruşmaları yürütmek için bir televizyon ağı aradı ve sonunda onları il genelinde yayınlayacak yeni bir kablo şirketi buldu. “Aborijin halkı ile adalet sistemi arasındaki ilişkiyi her gün herkesin evinin yemek masasına koyuyorduk” dedi.

“Manitobaların düşüncelerini etkiledi ve söylenenlerde çok fazla geçerlilik olduğunu fark etmelerine neden oldu, çünkü böyle dürüst insanlar tarafından açık ve dürüst bir şekilde davranıldı.”

Liderliği altında, Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu (TRC), dört yıldan uzun süredir kamu duruşmalarında 6.500 tanığın ifadesini dinledi,  neredeyse hepsi videoya çekildi, böylece diğerleri de onları görebildi.  Sinclair, raporunun, yalnızca Kanada Yüksek Mahkemesi’nde yaklaşık 200 dava da dahil olmak üzere, mahkeme kararlarında ve bilimsel makalelerinde atıfta bulunulan neredeyse günlük bildirimlerini alması kadar etkili oldu.

Sayın Sinclair, okuldaki Yerli tarih içereceklerinin elden geçirme çabalarını destekliyor. Ancak bu çabaların çok az başarısı olmuştur. “Bu bilgi temelini müfredatta bulana kadar, insanların hükümetin yaptığı hakkında tam olarak eğitim alabilmeleri için, hala bu inkârcı nüfusa sahip olacağız” dedi.

Ayrıca eğitim kampanyasını Twitter ve Facebook’ta da tanıttı. “Orada bilgi için sosyal medyaya bakan bir izleyici var” dedi. Ancak bu, sosyal medyada ve e-postalarda binlerce nefret mesajı içeren bir geri tepmeye yol açtı. Nefret onu rahatsız etmiyor. “Çok kalın tenliyim. Sadece engelliyorum. ”

Doğru bir eğitim sisteminin, soykırım veya ırk ayrımcılığına karışamayan hayırsever Kanada hükümetinin bu mitini parçalayacağına inanıyor.