Netpano Sizin İçin Araştırdı.”Süper Salı” Sonuçlarında Neye Bakalım.

0

Süper Salı günü geldi – Maine’den California’ya kadar toplamda 14 eyalet, tüm delegelerin üçte birinden fazlasını bu yaz Demokrat adaylar yarışta..  Bazı eyaletlerde, özellikle Kaliforniya’da, seçmenler zaten haftalardır oy kullanıyorlar.

 

Joe Biden güneye ne kadar hakim?
2016 yılında Vermont Sen. Bernie Sanders’in Hillary Clinton’ı Güney eyaletlerinde yenememesi nihayetinde yenilgisine yol açtı. Sanders ve yardımcıları bu deneyimlerden öğrendiler ve Güney’deki Demokrat seçmenlerin büyük bir bölümünü oluşturan Afrikalı Amerikalı seçmenleri kandırmak için önemli çaba harcadılar.

Ancak Cumartesi günü Güney Carolina’daki ilkokulunda Joe Biden  umutlarını yeniden artırdı.   Edison Research tarafından yürütülen çıkış anketine göre, eski başkan yardımcısı 10 Afrikalı Amerikalı seçmenden 6’sından fazlasını aldı.

Afrikalı Amerikalılar Güney Carolina’daki seçmenlerin yarısından fazlasını oluşturuyor. Muhtemelen bugün oy veren Alabama’da buna yaklaşacaklar ve diğer Güney eyaletlerinde de oyların önemli bir kısmını oluşturacaklar. Cumartesi günü olduğu gibi Biden’a gelirlerse, North Carolina, Virginia ve Arkansas ve Alabama’yı kazanma konusunda güçlü bir şansı olacak. Bu eyaletler, Salı günkü oylamada söz konusu 1.357 delege yaklaşık 300’ünü oluşturuyor.

Eğer Biden  delegelerin büyük bir kısmını alırsa, bu Sanders’ın Kaliforniya’dan beklenen dengeyi kurabilir , bugün eyaletin 415 delegelerinin en azından yarısını kapması  muhtemel görünüyor.

Anketler Virginia’da saat 16.00’da ve Kuzey Carolina’da saat 16: 30’da kapanıyor. Eğer Biden iyi bir gece geçiriyorsa, bu iki eyaletteki geri dönüşlerden erken sonuç alabilir. Tersine, Sanders’in Biden’in Güney’deki destek duvarını kırma şansı var bunu bugün göreceğiz.

Elizabeth Warren memleketini tutabilir mi?
Eski South Bend aksine,  hem yarış dışı bıraktı  Belediye Başkanı Pete Buttigieg ve Minnesota Senatör Amy Klobuchar,  onlarda Biden’e yöneldiler.  Elizabeth Warren yarışta kaldı verdi – en azından şu ana kadar. Massachusettsli senatör memleketindeki liberal seçmenler arasında popüler, ancak Sanders da öyle. Son anketler ikisi arasında sıkı bir yarışta gösteriyor.

Warren yarışta kalan Sanders’ı önemli sayıda delege mahrum edebilir. Sonuç beklenmedik bir şekilde bir yönde veya başka bir yerde patlamaya dönüşmediği sürece, ikisi muhtemelen  91 temsilciyi bölüleşecek. Warren düşecek olsaydı, Sanders büyük olasılıkla daha büyük bir pay kazanırdı.

Warren kampanyası, delegelerin çoğunu kazanabileceği yönündeki beklentileri artık taşımadığını açıkça belirtti. Bunun yerine, umutları senatöre aday ve parti platformu üzerinde kongre müzakerelerinde güçlü bir ses verecek yeterli delege toplamaktır. Warren’ın üniversite eğitimi almış, liberal, beyaz seçmenlere, özellikle de kadınlara güçlü bir çekiciliği var.

Ancak bir delege stratejisi, kampanyanın devam etmek için yeterli parası olduğu sürece çalışır. Memleketini kaybetmek Warren’ın fon yaratması için önemli bir darbe olabilir, bu yüzden sonuca dayanan delege sayısından daha fazlası var.

Bloomberg 660 milyon dolardan fazla para harcadı ve ne elde etti?
Eski New York Belediye Başkanı Michael R. Bloomberg, kısa bir süre içinde herhangi bir başkan adayından daha fazla para harcadı . Bunun sonucu ne olacak göreceğiz.

Bloomberg, devasa servetinin onu Sanders’a alternatif yapmasını umuyordu. Bunun yerine, para onu bir hedef haline getirdi . Oligarşik servete güvensiz bir Demokrat seçmen ona karşı çıktı ve Güney Carolina’dan bu yana parti kuruluşu Biden’in arkasında hızla konsolide oldu .

Bloomberg’in ana sorusu artık eyalet kazanıp kazanamayacağı gibi görünmüyor – bu haftalarca reklamını yaptığı ve Tennessee gibi olmayanların olduğu yerlerde hala mümkün . Bunun yerine, daha gerçekçi bir ihtimal oda bazı eyaletlerde% 15 barajını aşarsa delege kazanabilmesidir.

Bloomberg’in eşiği geçtiği yer de önemli olabilir. Bir eyalette barajı ne kadar çok geçerse, o kadar az sayıda delege oraya galip gelir. Sanders, Bloomberg’in Biden’in kazandığı eyaletlerde delegeler almasını isteyecek;

Teksas genel galibi belirleyebilir
Biden’ın Virginia ve Kuzey Carolina gibi eyaletlerde iyi performans göstermesi ve Sanders, aslanın payı Kaliforniya, Teksas’ı  almaya hazırlanıyor ve 228 delegesi muhtemelen gecenin döneceği dayanak noktası olacak . Biden, büyük  Pazartesi gecesi mitingini, Buttigieg, Klobuchar ve eski Texas Rep. Beto O’Rourke’den onaylar aldığı Dallas’ta hiçbir şey yapmadı.

Teksas’taki anketlerde Bazıları Sanders’ı önemli bir liderle, diğerleri ise yakın bir Sanders-Biden liderliğini gösterdi. Oylamaların neredeyse tamamı Güney Carolina oylamasından öncesi gibi, bu yüzden sınırlı bir kullanım var.

Sanders büyük olasılıkla eyaletin büyük Latin nüfusu arasında başarılı olacaktır. Bir Latino katılımının ne kadar büyük güç üretebileceği önemli bir soru olacaktır. Bir diğeri, Biden’in Houston ve Dallas banliyölerinde ne kadar iyi olacağı – eski Demokratların 2018 ara seçimlerinde büyük kazanımlar elde ettikleri bakılırsa anlaşılır.

 

Oy pusulalarını izleyen Political Data Inc.’e göre, Pazar gününe kadar seçmenlerin talep ettiği mail-in oy pusulalarının% 20’sinden fazlası iade edildi. Çoğu seçmen oylarını vermek için sürecin geç saatlerine kadar bekledikleri görülüyor – bu kadar değişken bir yarışta akıllıca bir önlem .

Tekrar  gördüğümüz gibi, devlet görevlilerinin Kaliforniya’nın geç gelen tüm mail-in oy pusulalarını saymaları haftalar alacak . Onlar değil 2 Nisan dek nihai sayımını sahip olmaları gerekmektedir .

Bu son sayı muhtemelen seçim gecesi sonuçlarından önemli ölçüde farklı olacaktır ve fark, her bir adayın kaç delege alacağının belirlenmesinde çok önemli olabilir. Unutmayın, delegeler oyların sadece% 15’ini eyalet çapında ya da kongre bölgelerinde alan adaylara gidiyor. Uzun ve yavaş sayım, seçim gecesi bu işaretin hemen üstünde veya hemen altında olan adaylar için acı verici bir bekleme sağlayabilir.

Kimin toplamları muhtemelen yukarı veya aşağı gidecek?

Geçen hafta eyalet çapında yapılan anketlerde oyların yaklaşık% 10’unu alan Buttigieg, muhtemelen erken oylamada ve seçim gecesinde açıklanacak sonuçlarda önemli bir gösterime sahip olacak. Tahmin edilebileceği gibi, oy pusulası oyların toplamına eklendikçe oyu düşüyor. Klobuchar da öyleoldu.

Bloomberg’in payı da düşebilir. Geçen hafta UC Berkeley’deki Devlet Araştırmaları Enstitüsünün ankette, eski belediye başkanının oyu, anketin yapıldığı hafta boyunca düşüyordu. Bu eğilim son günlerde hızlanmış olabilir.

Buna karşılık, Biden’ın oyu muhtemelen seçim gecesinde aldığı her paydan yükselecektir. Bu Sanders için de geçerli olabilir: 2016 yılında destekçilerinin geç oy kullanma olasılığı daha yüksekti.

Az kaldı yaron adayı demokratların adayını görmüş olacağız.

Editör