“ÖFKE BİR YÜKTÜR”:American History X

0

Bugünkü filmimiz American History X (geçmişin gölgesinde).98 yılı yapımlı bir film olup klasiklerin arasına adını yazdırmış bir eser. Günümüzdeki filmlerdeki en önemli eksiklik olan güzel senaryo bu filmde sizi etkileyecek şekilde bulunuyor. Filmin yönetmen koltuğunda İngiliz asıllı Tony Kaye bulunmakta. Senaristliğini de David McKenna üstlenmekte ve çok iyi bir iş başarmış. Senaryo sizi filmin içine çekiyor. Üçüncü kişi olarak sanki o sahneleri yaşıyormuşçasına bir his oluşturuyor sizde. Bunu yaşamanıza sebep olan bir diğer etken tabii de oyuncular. Başrolde 3 Oscar Adaylığı bulunan(ki bir tanesi bu film sayesinde) Edward Norton yer alıyor. Kendisi Derek Vinyard karakterinde aşırı milliyetçi hatta nazist bir karakteri canlandırıyor. Bu karakterin hayatını kardeşinin anlatımıyla -ki onu da Edward Forlong oyunculuğunu seyrediyoruz. Diğer yardımcı oyuncularda Beverly D’Angelo,Ethan Suplee gibi tanınmış oyuncular oynamakta.

Filmi seyrederken Amerika’nın sosyolojik yapısına iniyoruz. Günümüzde yavaş yavaş trend olmaya başlayan aşırı milliyetçiliğin Amerika’daki halini geçmişe bakarak görmemizi sağlıyor. Bu film olabilecek yapıların hareketlerin de bir ön izlemesi gibi aslında karşımızda duruyor.1998 yılında Los Angeles’teki etnik yapıların göçmenlerin kendilerine verilen hakların bazı insanlar tarafından ki bunlar aşırı milliyetçi nazist olan yada Amerika’nın cumhuriyetçileri olan insanların gözlerine batmasıyla açığa çıkan bir olay zincirini anlatan bir film. Bu filmde Amerika’nın nasıl saatli bir bombaya benzediğini sadece küçük bir fitille nasıl patlayabileceğini anlamamızı sağlıyor.

Filmi   kısaca özetini gelirsek; Derek Vinyard bir kafa derisi ve beyaz ırkçı  bir çetenin lideri. Kamyonu çalmaya çalışan iki siyah adamı öldürdükten sonra üç yıl hapis cezasına çarptırılır. Her filmde olduğu gibi cezaevi ona hayatını düşünmek için bir zaman verir. Cezaevinden çıktığı zaman kendi geçmişinin nefret ve önyargısından kaçınmaya karar verir. İçinde bulunduğu Nazi çetesinden ayrılır ve normal bir yaşam sürmeye çalışır. Ancak, önceki eylemleri ve ön yargıları onun küçük erkek kardeşini etkilemiş olabilir… Yazıyı bitirirken filmin en son sahnesinden bir alıntıyla kapanış yapmak istiyorum. Filmin sonunda Danny’nin hocasına teslim edeceği ödevin son cümlelerini şöyle bitirir:” Derek Bir yazıyı alıntı ile bitirmek iyidir der. Birileri zaten senin söyleyeceğini en iyi şekilde söylemiştir. Daha iyisini yapamıyorsan, onlarınkini alır ve yazını etkileyici bir şekilde bitirirsin. Seveceğinizi düşündüğüm birinden alıntı yapıyorum. –Biz düşman değiliz, dostuz, düşman olmamalıyız, hırslarımız zorlayabilir ama yürek bağlarımızı koparamayız. Hafızamızın gizemli yolları tekrar aşıldığında canlanacak ve tabiatımızın iyi yönlerinin yanında olacaktır.– Abraham Lincoln”