Ölümler 35 yılda iki kat artacak

0

Almanya’nın Mainz kentinde yer alan Max Planck Kimya Enstitüsü’nün yaptığı yeni bir araştırma ise, gelecekte hava kirliliğinin yol açacağı sorunları gözler önüne serdi. Araştırmada, hava kirliliğinin 2050 yılında 6.5 milyon insanın ölümüne neden olacağı ortaya çıkarılırken, bu oran bugünkünün tam iki katı. Küresel bazda yaklaşık 3.3 milyon insanın ölümüne neden olan hava kirliliğiyle en çok karşılaşan kıta ise Asya. Uzmanlar, hava kirliliğinin akciğer kapasitesini ve büyümesini direkt olarak etkilediğini belirtirken, akciğer kanseri ve kalp hastalıklarıyla bağlantısını ortaya koydu ve uzun dönem sağlık riskleri konusunda uyarılarda bulundu.

Çin’de temiz hava restoran menüsünde
Çin’in Zhangjiagang şehrindeki bir restoran, müşterilerinden ‘temizlediği hava’ için ‘temiz hava ücreti’ kapsamında 15 sent telep etmeye başladı. Uygulama, dünyanın en fazla karbon salımına neden olan Çin’de tartışma yaratırken, ücreti eleştirenler temiz havanın temel bir hak olması nedeniyle ücret almanın doğru olmadığını savunuyorlar.

NASA’nın yayınladığı dünya hava kirliliği haritasına göre, Türkiye’de Tekirdağ ve Erzincan en kirli havaya sahip iller oldu.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi, dünya genelinde 195 ülkenin yer aldığı hava kirliliği haritasını yayınladı.

Son 10 yılın verileri alınarak hazırlanan haritada, gelişmekte olan endüstrileriyle Çin, Hindistan ve Orta Doğu ülkeleri hava kirliliğinin en yoğun olduğu bölgeler arasında yer aldı. Çalışma, özellikle ABD ve Avrupa’da hava kirliliğinin 2004’le karşılaştırıldığında büyük azalma kaydettiğini gösterdi. Avrupa’da hava kirliliği en yoğun yer Türkiye olurken, hava kirliliğine en sık Marmara, Ege ve İç Anadolu’nun kuzey, batı kesimlerinde rastlanıyor.
En temiz Artvin

Haritada hava kirliliği yeşilden bordo renge doğru artış gösterirken, Türkiye ortalama sayılacak bir bölümde yer aldı. Türkiye’de hava kirliliğinin en yoğun yaşandığı yer Tekirdağ ili olurken, koyu bordoyla renklendirilen bu bölge ‘sağlık açısından en riskli’ kısımda yer aldı. Sağlığa yönelik risk oluşturan ikinci il ise Erzincan oldu. Haritada en temiz yer ise Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin ili oldu.