Operasyonlarda PKK’ya ağır darbe

0

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) günlük faaliyetleri ve önemli yurtiçi olaylara ilişkin bilgi verildi.

Bölücü terör örgütü tarafından kullanılan dört adet mağarada Doçka uçaksavar makineli tüfeği, sekiz kalaşnikof piyade tüfeği, Bixi makineli tüfeği, Kannas keskin nişancı tüfeği, RPG-7 roketatar, dört RPG-7 roketi, on el bombası, telsiz, radyo, ele geçirilen silahlara ait çok sayıda mühimmat, yiyecek, yaşam malzemesi ve muhtelif örgütsel doküman ele geçirildi.

Bölücü terör örgütünden kaçan, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde dört, Hilvan’da bir olmak üzere toplam beş teröristin de güvenlik güçlerine teslim olduğu kaydedildi.

Tunceli’de PKK’ya yönelik operasyonlar devam ederken, bir sığınakta 3 terörist ölü olarak bulunmuştu. Teröristlerin telsiz konuşmalarını deşifre eden güvenlik güçleri, 20 kişilik bir grubun liderinin, PKK’nın sözde Tunceli bölge sorumlusuna çatışmalardan çekildiklerini ve bölgeden ayrılma kararı aldıklarını ilettiğini öğrendi. Bu durumun diğer gruplar arasında dağılma yarattığına işaret eden güvenlik birimleri, örgütün sözde Tunceli bölge sorumlusunun tüm grup liderlerine bozgun çıkarmaya çalışanların anında infaz edilmesi talimatı verdiğini saptadı.

Sığınakta cesetleri bulunan 3 teröristin, örgüt içi infaz olabileceğini belirtildi