Özbekistan Hindistan İlişkileri Gelişiyor.

0

18 Ocak’ta Gandinagar’daki Dinamik Gujarat Uluslararası Zirvesi çerçevesinde, Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şevkat Mirziyoyev Hindistan Başbakanı Narendra Modi ortak basın toplantısı yaptılar.

Devlet başkanını sıcak bir şekilde karşılayan Hindistan Başbakanı, bir Özbek delegasyonunun Zirveye katılması için içtenlikle minnettar olduğunu belirtti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın Hindistan’a yaptığı ziyaretin, diyaloğun en üst düzeyde mantıklı bir şekilde sürdürülmesinin yanı sıra, iki ülke arasındaki istikrarlı bir şekilde güçlenen dostluğun bir başka kanıtı olduğuna dikkat çekti.

Toplantıda,  Özbek-Hindistan çok yönlü işbirliğinin genişletilmesi umutları üzerine yapılan anlaşmalar imzalandı.

Geçtiğimiz hafta, Afganistan’ın katılımıyla “Hindistan-Orta Asya” Diyaloğu dışişleri bakanlarının ilk toplantısı Semerkand’da başarıyla gerçekleştirildi.

Ortak bir Girişimciliği Geliştirme Merkezi, Taşkent’te ticaret ve ekonomik işbirliği alanında çalışmaya başladı. Özbekistanda Hint Endüstri Konfederasyonu ofisinin açılması planlanmaktadır.

Bu arada Özbek-Hindistan İş Konseyi’nin ilk toplantısı Gujarat’ta yapıldı.

Taşkent’teki ileri bilgi teknolojilerinin bir teknoparkı ve Andijan bölgesindeki bir eczacılık bölgesi Hintli ortaklarla ortaklaşa üretime başladılar.

Hindistan’ın Eximbank’ı ile Özbekistan’da sosyal açıdan önemli projeleri finanse etmek için 200 milyon dolar tutarında tercihli bir kredi limiti verilmesi konusunda bir anlaşmaya varıldı.

Özbek Ögrencilere, Hindistan’daki önde gelen Amity ve Shard üniversiteleri kapılarını açacaklar.

Devlet başkanları, öncelikli bilgi ve iletişim teknolojileri, sağlık hizmetleri, ilaç endüstrisi, kuyumculuk endüstrisi, tarım, turizm altyapısının modernizasyonu ve diğer alanlarda öncelikli projeler ve işbirliği programlarının pratikte uygulanmasının hızlandırılmasının önemine dikkat çekti.

Uluslararası ve bölgesel siyasetin güncel yönleri üzerine de bir görüş alışverişi yapıldı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, iki ülke arasında aktif bir şekilde tam ölçekli işbirliği geliştirme kararlılıklarını doğruladılar.