Özel okula teşvik kriterleri değişti

0

Özel okul teşviklerinde ailenin gelir durumu daha belirleyici olacak. Yüzde 10 etkili olan gelir durumunun ağırlığı yüzde 34’e çıkarıldı. Akademik başarının etkisi ise yüzde 26’ya çekildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), ilk kez geçen yıl başlattığı özel okulda okuyan yoksul ve başarılı öğrenciye teşvik uygulaması için başvurular önceki gün başladı. Bu yıl ilk kez teşvik verilecek öğrenci sayısı 230 bin olarak belirlendi. Geçen yıl teşvikten yararlanan 120 bin öğrenciyle birlikte bu sayı 350 bine ulaşacak. Bu yıl başvuru ve süreç ile ilgili bazı değişiklikler yapıldı. Destekten yararlanmak isteyen öğrenciler ve aileleri “Tespit Formu”nu doldurarak girdikleri kriterlerle puan toplayacak ve sıralamaya göre teşvikten yararlanacaklar.

Özel okulda okuyan öğrenciye verilecek eğitim desteğinde ailenin gelir durumu daha belirleyici olacak. Geçen yıl yüzde 10 etkili olan gelir durumunun ağırlığı yüzde 34’e çıkarıldı. Anne veya babası MEB’de çalışan öğrencilerde geçen yılda olmamasına rağmen bu yıl sisteme dâhil edildi. Onlar için belirlenen puan 70. Anne veya babasından birini kaybetmiş öğrenciler ise 80 puan alacaklar. Geçen yıl akademik başarı toplam puanlamayı yüzde 50 etkilerken bu yıl bu oran yüzde 26’ya çekildi. Bu yıl teşvik alacak liselilerin kontenjanı yüzde 47 artırıldı. Geçen yıl 75 bin olan lise kontenjan sayısı 110 bine çıkarıldı. Bu yıl teşvik verilecek öğrenci sayılarında geçen yıla oranla okul öncesinde 30 bin; ortaokulda ise 25 bin azaltmaya gidildi. Öğrenci başına 3 bin 750 TL’ye kadar kesintisiz teşvik ödenecek. İşte 2 Eylül’e kadar sürecek teşvik başvurularıyla ilgili tüm detaylar:

Değerlendirme nasıl yapılacak?

Öğrencinin başarısı, ailenin geliri, öğrenim gören kardeşler, anne babanın durumu, disiplin cezası, şehit ve korunmaya muhtaçlık durumuna göre 6 farklı kriterde değerlendirme yapılacak. Aylık geliri 10 bin TL’den fazla olan ailelerin çocukları 40 puan, aile geliri bin TL’den az öğrenciye 340 puan verilecek. Kardeşlerin öğrenim durumlarına göre de öğrenci 80 ile 60 arasında puan kazanacak. Bu puanlamadan sonra öğrenciler ‘en fazla puan alandan en az puan alana’ şeklinde dizilerek teşvike hak kazananlar belirlenecek.

Başvurular

Anaokulu, birinci ve 5’inci sınıflar resmi kayıtlı oldukları, e-okul’da görülen özel veya devlet okuluna başvuracak. 8’inci sınıfı bitiren öğrenciler ise, merkezi tercih ve yerleştirme sistemine başvurmuşlarsa herhangi özel okula aday kayıt yaptırmış olsalar bile 14 Ağustos’taki yerleştirme sonuçlarının ilanını bekleyecek. Merkezi tercih ve yerleştirmeye başvurmayıp herhangi bir özel okula kaydolanlar, e-okul sisteminde aday kayıt olarak görüldüklerinden başvurularını mezun oldukları okula yapmaları gerekecek. Ara sınıflar kayıtlı oldukları özel veya resmi okula başvuracak.