Pakistan, Hindistan ile İlişkilerini Düzeltebilecek mi?

0

Pakistan’ın yeni lideri Imran Khan’ın partisi, yemin töreni için Hindistan Başbakanı Modi’yi davet etmeyi düşünüyor. Parti yetkilisi, Başbakan Narendra Modi’nin 2018 Pakistan seçimlerinde kazandığı zaferin ardından Imran Khan’a çağrısının iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir bölümün başlangıcı olduğunu söyledi.

Bir parti yetkilisi yaptığı açıklamada, Imran Khan’ın Pakistanlı Tehreek-i-Insaf’ın (PTI) Başbakan Narendra Modi de dahil olmak üzere SAARC ülkelerinin liderlerini önümüzdeki ay başbakanlık törenine davet etmeyi düşündüğünü söyledi. 65 yaşındaki Khan tarafından yönetilen PTI, 25 Temmuz seçimlerinden sonra Ulusal Meclis’teki en büyük parti olarak ortaya çıktı. Ancak hükümeti kendi başına oluşturmak için hala yeterli sayıya sahip değil. Khan, yaptığı açıklamada 11 Ağustos’ta başbakan olarak yemin edeceğini belirtti.

Ayrıca, Modi’nin 2018 seçimlerinde kazandığı zaferin ardından Khan’a yaptığı telefon görüşmesi, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir bölüme başlanması için bir karşılama işareti olarak nitelendirilmekte. Hindistan başbakanı Modi, Khan ile telefon görüşmesi yaptı ve partisinin genel seçimlerdeki zaferinden dolayı kendisini kutladı. Bununla birlikte Modi, Pakistan ve Hindistan’ın ikili ilişkilerde yeni bir bölüm açmaya çalışacağını umduğunu ifade etti. Khan, Modi’ye iyi dileklerinden dolayı teşekkür etti ve anlaşmazlıkların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Khan, savaş ve uyuşmazlıkların çözüm getirmek yerine kan dökülmesine ve trajedilere yol açtığını belirtti. Khan’ın zafer konuşmasında Pakistan ve Hindistan arasındaki gelişecek iyi ilişkilerin her iki ülke için de iyi olacağını da söylemişti. Ayrıca, Hindistan’ın liderleri hazırsa, kendilerinin de Hindistan ile ilişkileri iyileştirmeye hazır olduğunu ve eğer Hindistan bir adım atıyorsa, Pakistan’ın da iki adım atacağını söyledi.

Hindistan ile Pakistan arasındaki ilişkiler 2014’ten beri gergin. Eski Başbakan Nawaz Şerif, Modi’nin yemin törenine katılmak için Delhi’ye gitmişti. Aralık 2015’te ise Modi, mevkidaşı Şerif’in doğum gününü kutlamak için Lahor’a kısa bir ziyarette bulunmuştu. Bu küçük jestlere rağmen, Hindistan ve Pakistan arasında son yıllarda karşılıklı görüşme yapılmamış ve ikili ilişkiler hızla inişe geçmiş durumda. Zira iki ülke arasındaki bağlar, 2016’da Pakistan merkezli grupların terör saldırıları ve Hindistan’ın, Pakistan yönetimindeki Keşmir’de düzenlediği askeri saldırılarından sonra gerilmişti. Hint casusu olduğu iddia edilen Kulbhushan Jadhav’ın geçen yıl Nisan ayında askeri mahkemede ölümüne dair hüküm verilmesi ise ikili ilişkileri daha da bozdu. İki taraf çoğu kez birbirlerini, sivil kayıplarına yol açan Kontrol Hattı’ndaki ateşkes ihlalleriyle suçlamakta. İkili ilişkiler arasındaki tüm bu gerginliklere rağmen, Khan’ın Hindistan ile ikili ilişkileri düzeltme isteğinin ilerleyen zamanlarda nereye doğru evrileceği daha net bir şekilde görülebilecektir.