Pandemi Urbanı da Vurdu.Macar Ekonomisi Küçülüyor.

0

Macar  hükümeti,  pandemi süreçindeki ekonomik  krizi atlatmak için ince ayar yapıyor ama  henüz başka adımlar atılamadı. Yeni koronavirüs pandemisi Macar ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor.

Başbakan Viktor Orbán   3 Mayıs’ta Macaristan’ın “tam savunma yeteneği” ne ulaşacağını söylemişti.

Başbakan Viktor Orbán’ın salgına – süresiz olarak hükmetmeye karar vermesine – Avrupa’da eleştirilmişti. Hükümetin ekonomik kurtarma paketi ve Macar ekonomisinin mevcut durumu birçok uluslararası kurumda tartışılır oldu.

Uluslararası Para Fonu (IMF), revize edilmiş Dünya Ekonomik Görünümü’nde, Macaristan ekonomisinin 2020’de% 3,1 küçüleceğini, ancak bunu Avrupa Birliği’nde en az etkilenen ikinci ekonomi olarak koyacağını söyledi.

Fon, Macaristan ekonomisinin 2021 yılında toparlanacağını ve% 4,2 oranında büyüyeceğini öngörüyor. IMF sonbaharda yayınlanan son tahmininde, Macaristan’ın GSYİH büyümesini bu yıl için% 3,3 ve bir sonraki yıl için% 2,9’a koymuştu. IMF’nin son tahminine göre Macaristan, ekonomisinin% 2,8 oranında daraldığı görüldü.

Virüsün ekonomik etkilerine karşı daha etkili bir şekilde mücadele etmek için hükümet, 6 Nisan’da sunulan daha kısa çalışma saatleri için devlet tarafından sübvanse edilen planını genişleteceğini söyledi. Hükümetin teşvik paketi , GSYİH’nın yaklaşık % 18-20’sini , eşdeğeri pandemi kontrol altına alındığında ekonomiye hızlı bir başlangıç ​​yapmak için 9.5 trilyon gerekli…

Pakette, vergi indirimleri, ücret katkıları ve borç verme sübvansiyon programlarının yanı sıra, iş garantileri karşılığında işçilerin işten çıkarılmasından ötürü işten çıkmalarına yardımcı olmak için kullanılan bir Alman modeline dayanan bir kurzarbeit şeması bulunmakta..

İnce ayar
Önlemler, kapsamlarının çok dar olduğunu iddia eden bazı iş liderleri tarafından eleştirildi. İnovasyon ve Teknoloji Bakanı László Palkovics bir röportajda , “Geçen hafta kısaltılmış çalışma yönetmeliğini açıkladık. […] Şimdi, avantajlardan yararlanmak için daha kolay bazı yönleri belirleyeceğiz.” Dedi.

Palkovics, hükümetin işletmelerin, çalışmaları askıya alınırken ödenen ücret karşılığında çalışanların saatler sonra koymasını gerektirebilecekleri süreyi iki yıla kadar uzatacağını söyledi.

Hükümete yakın analistler, Orbán’ın ekonomik paketinin köklü olduğuna ve uzun vadede risk taşımadığına dair görüşlerini dile getirirken, diğerleri olası yan etkiler konusunda uyarıyorlar.