Papa ve Patriğe Cevap ,”Katolik Haçlıların İstanbul ve Ayasofya’ya Yaptıklarını Siz Unutsanız da Biz Unutmadık.”

0

Ayasofya’nın tarihi kimliğine geri dönmesi konusunda Başkan Erdoğan’ı gönülden kutluyorum.Fatih’in ruhu şad oldu.

Benim derdim sizin ülkedeki gizli Hristiyan olanlarla değil,  kalkıp kilise olmalı idi diyen Nobelli yazarla değil ,benim derdim Putin’in ağzının suyu ile etrafa  haykırması değil, benim derdim Katoliklerin Protestanlara Ortodokslara yaptıkları zulümdür.

Kilisesindeki Sapık Kardinallere Sahip Çıkamayan Papa Kalkmış Ayasofya Konusunda Konuşuyor.

Katoliklerin sözde ruhani lideri kilisesinde çocuk sapıkları kardinallerine bakmadan Ayasofya konusunda Türkiye’ye ders vermesi beni gerdi.Dünkü pazar ayininde Papa “çok acı çekiyorum” demiş ne kadar inandırıcı bende Papa’ya diyorum ki 1204 deki Katolik kilisenin yönlendirmesiyle sözde dini sefer olan Haçlı seferlerin ikisini İstanbul’a yapmasını ne çabuk unuttun diye sorarım.

Konstantin’in şehrini kafir beldesi gibi görüp, orada yaşayan halkın canı, malı, kanı, helal sayılıp sokaklarını kan gölüne döndürüldüğünü ne çabuk unutup şimdi de utanmadan “acı duydum” diyorsun Papa Efendi..

Haçlılar Ayasofya’yı Soydular..

Acı duyduğu yere ayyaş Katolikler sokup Ayaysofya’ya ait ne kadar kıymetli kutsal eserler varsa Hz.İsa ait olduğu iddia edilen dikenli tacı dahil olduğu eserleri alıp götüren, İstanbul meydanlarındaki heykelleri alıp tabiri caizse şehri soyup soğana çeviren Papanın kilisenin gönderdiği haçlılardı. İstanbul’u öyle soydular ki iki yıl Avrupa’da herkes krallar gibi yaşadı. Venedikliler yani İtalyanlar burada kalarak kan kusturdular Ortodokslara..

Bartolomeo Efendiye İki Çift Lafım Var

Ha Ortodoks değince Bartolomeo efendiye iki sözüm olacak. Sen Türkiye’de doğan, buranın ekmeğini yiyen aklı başında bir din adamısın iyide tarih bilirsin. Ne çabuk unuttun Bizans imparatorlarının senin kilisenle kedi köpek gibi oynadığı o günleri… Hep Papa gibi olmak isterdi senden önceki patrikler ama imparatorlar bunlara izin vermezdi. Sizi seküler hatta pagan imparatorlar atarlardı. İstanbul fetih edildiğinde kilisenin verdiği tarihi kararı ne çabuk unuttun.

Patrik Efendi II.Gennadios’un Kemiklerini Sızlattın.

II.Gennadios’un verdiği tarihi karar olmasaydı,kararı destekleyen Fatih olmasaydı şimdi ne patrikhane olurdu ne Ortodoksluk olurdu.Papanın kölesi olurdunuz. Gennadios’u o zamanda ayakta alkışlamıştım. Fatih’le beraber Bizans yıkılıp gitti. Karar ver Kilise eşitti Bizans mı ? sorusuna  “hayır” dedi.Doğru kararı da genç sultan destekledi.1453 den sora Patriklik kurala bağlandı. Papadan daha etkili oldu.Şimdi kalkıp sende Ayasofya için “hayal kırıklığına uğradım”demişsin  bu sana ve senin kilisenin tarihine yakıştıramıyorum.

Bırak sen Putin’in ağzı salyalı Ayasofya açıklamalarını, bırak sen basit Yunan kilisesinin ve siyasilerin açıklamaların, sen kendi kilisenin 1454 de sergilendiği politikaya bak.O zaman gerçekleri görürsün. Allah’tan korkuyorsan Ayasofya konusunda memnun olman lazım. İbadethane olarak yapılan bir yerde 86 senedir Allah’ın adı anılmıyordu şimdi anılmaya başladı.

Gelelim siz Türklere 86 sene önce Atatürk’ten habersiz birileri ki bunlar gizli ateistlerdi. Gerçek İsevi olsa bunu bile istemezlerdi.El altında 500 yıllık cami 1000 yıllık kiliseyi oldu bitti ile müzeye çevirdiler.Sonra ha burayı cami yaparsanız yok Türkiye yıkılır, yok Atatürk’e karşı gelirsiniz vs. hepsinin boş laf olduğunu şimdi gördük.

Ayasofya’nın imamı da cemaati de Kabe’yi görerek İbadet Ettiler.

Ayasofya İsmi değişmeden o devrin alimleri ve  devlet adamının emriyle kıyamete kadar İbadethane olmasına devam karar verildi.

O günü hatırlıyorum.Halk Ayasofya’ya sığınmış Katolikler gibi “bizi öldürürler, bunlar onlardan daha kötü” diyen halka dokunmayan “artık özgürsünüz” diyen çağın çocuğu Fatih vasiyet etti burası kıyamete kadar kadar burası cami olarak kalacak sözünü hayata geçirdi.

İlk cuma namazını kıldırırken gördüğü Kabe’yi iliklerine kadar hisseden bir cemaatle Ayasofya camii oldu.

Gelelim bir sözümde İstanbullulara..

Unutmayın İstanbul fetih olduktan sonra Ayasofya cami oldu.İmamı ile cemaati Kabe’ye görüp hisseden bir nesildi.Size soruyorum şimdi İstanbullular kime benziyor? Fitneci üç kağıtçı imansız edepsiz o zamanki Bizanslılar mı ? Yoksa Takva sahibi fatih’in cemaatine mi ?

İstanbullular  camiileri açmak kolay, içini  takva ile ibadet yapan cami cemaatini bulmak zor. Eğer  Fatih’in gerçek nesli olmazsanız o zaman Ayasofya’nın cami olması bir işe yaramaz.