Petroldeki Düşük Rakam Aslında Büyük Rakamların Habercisi mi ?

0

Evet, bu hafta petrol piyasası çöktü. Hayır Çökmedi.    Neden hayır dediğimi üç başlıkta toplayayım.

Birincisi, petrol sadece ekranda bir sayı değil, tüketicilerin ucuz fiyatlarla satın alacağı fiziksel bir emtia. Suudi Arabistan Asya için varil başına 4-6 $ arası indirimler sunarken, bunu  sadece spekülatörler satın almayacak.  Çin hükümeti ile diğer ithalatçılar, bu fırsatı rafinaj veya depolama için büyük miktarlarda  satın almak için bu rakamları  kullanacağı aşikar.. Önümüzdeki birkaç ay boyunca düşük petrol fiyatları temelde Çin ekonomisi için bir teşvik paketi  işlevi görecek  bu da veriler de petrol fiyatlarının yükselmesine yardımcı olacaktır.

Aslında, bu Suudi Arabistan’ın stratejisi gibi görünüyor. Suudiler, fiyatları düşürüyor, ihracat için malzemelerini arttırıyor, Çin’e ve diğer müşterilere daha fazla satıyor ve küresel talep sayısında artış olduğunu görüyor. Bu yaklaşım, piyasaların daha yüksek talep verilerine tepki vereceği ve petrol fiyatlarını önemli ölçüde artıracağı riskine dayanıyor. Riskin sonuçlarını  Mayıs  başında yayınlanacak verilerde  göreceğiz.

İkincisi, petrol fiyatlarındaki mevcut düşüş, pik talep, alternatif enerji teknolojileri veya artan elektrikli araç kullanımı gibi uzun vadeli yapısal zayıflıkları değerlendirebiliriz.

Yoğun talep bir gün doğrulanabilecek bir teoridir, ancak bugün Brent’in varil başına 66 dolar olduğu 2020’nin başlangıcından daha muhtemel değildi.

Petrol fiyatlarındaki bu düşüş, güneş enerjisini depolamak için pillerdeki bir atılım veya elektrikli araçlar için şaşırtıcı satış rakamları ile ilgiliyse, düşük fiyatların petrol için yeni normal olabileceğine inanmak için bir neden olacaktır. Ama durum da öyle değil.

Rusya, OPEC + tartışması

Üçüncüsü, bu haftanın petrol fiyatı çöküşü, tekrarlanmayacak olayların eşsiz bir birleşimiydi. Petrol, her sektörü etkileyen koronavirüs kaygısının aşırı akımına karşı bağışık değildir. Ancak çökmenin en yakın nedeni, Suudi Arabistan’ın hüküm sürdüğü 14 üyeli orijinal kartel OPEC ile Rusya’yı içeren yeni, genişletilmiş 24 üyeli bir ittifak olan OPEC + arasında bir yarışma ile başlayan özel bir olaylar zinciriydi. Moskova, Suudi Arabistan tarafından önerilen OPEC + üretim kesintisini etkin bir şekilde veto ederek başlattı.

Sürtünme yeni değil. Aslında, Rusya ve OPEC arasındaki gerilimler, İran ve Rusya’nın Viyana’daki OPEC + toplantısı için bir buluşma tarihi boyunca savaştığı 2019 yazında kaybolabilirdi . Tüm OPEC + işbirliği girişimi, petrol bakanlarının yeni bir üretim kesintisi anlaşmasını bir araya getiremedikleri Aralık 2019’da yeniden çöküşün eşiğinde görünüyordu. Grup 2020’ye kadar hayatta kaldı, çünkü Suudi Arabistan Rusya’ya gaz kondensatları için cömert bir istisna teklif etti ve Suudi petrol bakanlığı kendi petrolünün daha fazlasını piyasadan aldı.

Rusya Mart da OPEC + toplantısında daha fazla kesintiyi kabul etmeyi reddettiğinde sürpriz olmadı. Toplantıdan sadece birkaç gün önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin enerji bakanı Alexander Novak’ı “Rusya bütçesi için ekonomimiz için mevcut petrol fiyatları seviyesi kabul edilebilir” diyerek bu zorlu tavrı üstlenmek için kurdu . Gerçekte, Putin herhangi bir OPEC teklifini daha önce verilmeden etkili bir şekilde veto etmişti.

Geçen haftanın olayın patlaması 2019’daki o anlardan birinde olsaydı, piyasanın olumsuz tepkisi  olurdu. OPEC bir hafta önce Putin’i dinlemiş olsaydı, Rusya’ya bu kadar agresif bir üretim kesintisi yapmaya çalışmamış olabilirdi.

Ama hepsi bu değildi. Rusya toplantı geçen hafta sonu yaptı. sonra, Suudi Arabistan da   satın almak için Çin’i  ikna edeceğini umuyor. Asya’ya, daha fazla petrol üretmesine ve fiyatları düşürmek niyetinde .. Bu politika mantıklı, çünkü varsayımlar geçerli olduğu sürece Suudi satışlarını artırmalı ve küresel talep verilerini iyileştirmelidir. Sonuçta, talep kaygısı petrol fiyatlarını geçen yıldan daha düşük kalmasını sağlıyor.

Eğer Suudi Arabistan arzın artmasına ve Çin’in Suudi petrol siparişlerini kestiği Şubat sonunda fiyatları düşürseydi , piyasa tepkisi daha az şiddetli olurdu. Bunun yerine, Rusya’nın koronavirüs korkularının hemen ardından gelen yeni Suudi politikası yalnızca Rusya’nın eylemlerine düşmanca bir tepki olarak görüldü

Sonuçta dünya korona virüsüyle beraber düşen petrol fiyatlarıyla yeni büyük sancıları daha şiddetli yaşayacak gibi duruyor.